MSI Prestige 15 A11SCX-010NE
Intel Core i7 (11. Gen) 1185G7 / 3 GHz - 32 GB DDR4 - 1 TB SSD PCIe - NVM Express (NVMe) - NVIDIA GeForce GTX 1650 - 15.6"
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Grå |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 39,6 cm (15.6") |
| Skærmopløsning | 3840 x 2160 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 11th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-1185G7 |
| Processorkerner | 4 |
| Processor boost frekvens | 4,8 GHz |
| Processor-cache | 12 MB |
| Konfigurerbar TDP-up frekvens | 3 GHz |
| Konfigurerbar TDP-up | 28 W |
| Konfigurerbar TDP-down frekvens | 1,2 GHz |
| Konfigurerbar TDP-down | 12 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 3200 MHz |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | NVMe, PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA® GeForce® GTX 1650 Max-Q |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 4 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | Intel |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel Iris Xe Graphics |
| NVIDIA Max-Q | Ja |
| CUDA | Ja |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | HD |
| Video capture hastighed | 30 fps |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.1 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| Antal USB4 Gen 3x2-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst farve på tastatur | Hvid |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 10 Home |
Processor særlige funktioner
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ingen |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Idle status | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
Batteri
| Antal battericeller | 4 |
| Batterikapacitet | 82 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 90 W |
Vægt & størrelser
| Bredde | 356,8 mm |
| Dybde | 233,7 mm |
| Højde | 16,9 mm |
| Vægt | 1,69 kg |