MSI GF75 10SDR 253 Thin
Intel Core i7 (10. Gen) 10750H / 2.6 GHz - 16 GB DDR4 - 512 GB SSD M.2 PCIe - NVM Express (NVMe) - NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti - 17.3"
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Markedspositionering | Spil |
Display
| Skærm diagonal | 43,9 cm (17.3") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 10th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-10750H |
| Processorkerner | 6 |
| Processortråde | 12 |
| Processor boost frekvens | 5 GHz |
| Processorfrekvens | 2,6 GHz |
| Systembus-hastighed | 8 GT/s |
| Processor-cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Processor sokkel | BGA 1440 |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor kodenavn | Comet Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Konfigurerbar TDP-down | 35 W |
| Tjunction | 100 °C |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelsesur hastighed | 2666 MHz |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 8 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 3.0 |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Producent af diskret GPU-udstyr | NVIDIA |
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA® GeForce® GTX 1660 Ti |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 6 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | Intel |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® UHD Graphics |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1150 MHz |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 350 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x9BC4 |
| CUDA | Ja |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | HD |
| Video capture hastighed | 30 fps |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.1 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Mikrofonindgang | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Baggrundsbelyst farve på tastatur | Rød |
Software
| Operativsystem installeret | Ingen |
Processor særlige funktioner
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ingen |
| Processor-pakke størrelse | 42 x 28 mm |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Idle status | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Processor ARK ID | 201837 |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Antal battericeller | 3 |
| Batterikapacitet | 51 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 180 W |
| DC-in-stik | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 397 mm |
| Dybde | 260 mm |
| Højde (front) | 2,2 cm |
| Højde (bagside) | 2,31 cm |
| Vægt | 2,3 kg |