MSI Alpha 17 A4DE-023NE
17.3" - Ryzen 5 4600H - 16 GB RAM - 512 GB SSD
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 43,9 cm (17.3") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 4000 Series |
| Processormodel | 4600H |
| Processorkerner | 6 |
| Processor boost frekvens | 4 GHz |
| Processorfrekvens | 3 GHz |
| Processor-cache | 8 MB |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SD, SDHC, SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | AMD Radeon RX 5600M |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 6 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | AMD |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | HD |
| Video capture hastighed | 30 fps |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.1 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Antal mini DisplayPorts | 1 |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Mikrofonindgang | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Baggrundsbelyst farve på tastatur | Rød |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Home |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 6 |
| Batterikapacitet | 65 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 230 W |
Vægt & størrelser
| Bredde | 398,5 mm |
| Dybde | 272 mm |
| Højde | 28 mm |
| Vægt | 2,6 kg |