Lenovo Yoga Pro 9 16IRP8 83BY Bærbar PC
Intel Core i7 (13th Gen) i7-13705H / 2.4 GHz - 16 GB LPDDR5X - 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) - 16"
Design
| Farvenavn | Storm Grey |
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Grå |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium |
Display
| Skærm diagonal | 40,6 cm (16") |
| Skærmopløsning | 3200 x 2000 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | 3.2K |
| Paneltype | Mini-LED |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Skærmoverflade | Glans |
| Skærmens lysstyrke | 1200 cd/m² |
| Farveområde | 100% |
| RGB-farverum | sRGB |
| Maksimal opdateringshastighed | 165 Hz |
| Kontrastforhold (typisk) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | DisplayHDR 1000, Dolby Vision |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-13705H |
| Processorkerner | 14 |
| Processor boost frekvens | 5 GHz |
| Performance-kerner | 6 |
| Effektive kerner | 8 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 5 GHz |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 3,7 GHz |
| Processor-cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Konfigurerbar TDP-down | 35 W |
| Maksimal turbokraft | 115 W |
| Processor base power | 45 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5x-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Hukommelsesur hastighed | 6400 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 16 GB |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MMC, SD, SDHC, SDXC |
Grafik
| Producent af diskret GPU-udstyr | NVIDIA |
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | Intel |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel Iris Xe Graphics |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC3306 |
| Lydsystem | Dolby Atmos |
| Antal indbyggede højttalere | 6 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 4 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 5 MP |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
| Privatlivskamera | Ja |
| Privatlivets fred type | Privatlivsnedlukning |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenne type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.1 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
| USB Sleep-and-Charge | Ja |
| USB-porte til Sleep-and-Charge | 1 |
Præstation
| Bundkort chipsæt | Intel® SoC |
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Hall-sensor | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastatursprog | Tysk |
Software
| Operativsystem sprog | Tysk |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
| Medfølgende software | Office Trial |
Processor særlige funktioner
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 75 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 6,4 t |
| Vedvarende afspilningstid, video | 9,5 t |
| Hurtig opladning | Ja |
| Hurtig opladningstid (20%) | 30 min. |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 170 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50/60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| USB strømforsyning | Ja |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ingen |
| Windows Hello | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Adgangskodebeskyttelse type | BIOS, SSD, Tilsynsførende, Bruger |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | 5 - 43 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 8 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 2438 m |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | RoHS |
| Certificering | Eyesafe® Certified 2.0 TÜV Rheinland® Low Blue Light MIL-STD-810H |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP |
Vægt & størrelser
| Bredde | 362,4 mm |
| Dybde | 244,8 mm |
| Højde | 18,2 mm |
| Vægt | 2,23 kg |