Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 4 20Y5
Intel Core i7 (11. Gen) 11800H / 2.3 GHz - 32 GB DDR4 - 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe), Performance - NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti / Intel UHD Graphics - 16" IPS
Design
| Farvenavn | Black, Paint |
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Indbygget opbevaring af stylus | Ingen |
Display
| Skærm diagonal | 40,6 cm (16") |
| Skærmopløsning | 2560 x 1600 pixel |
| HD-type | WQXGA |
| Paneltype | IPS |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Skærmens lysstyrke | 400 cd/m² |
| Farveområde | 100% |
| RGB-farverum | sRGB |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-11800H |
| Processorkerner | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,6 GHz |
| Processorfrekvens | 2,3 GHz |
| Processor-cache | 24 MB |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 32 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-grænsefladetype | NVMe, PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 4 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | Intel |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® UHD Graphics |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
| Indbygget grafikadapterhukommelse | 4 GB |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC3306 |
| Lydsystem | Dolby Atmos |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
| Privatlivskamera | Ja |
| Privatlivets fred type | Privatlivsnedlukning |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
| Near Field Communication (NFC) | Ingen |
| WWAN | Ikke installeret |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Præstation
| Bundkort chipsæt | Intel WM590 |
Tastatur
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastaturopsætning | QWERTY |
| Tastatursprog | Nordisk |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Pro |
Batteri
| Batterikapacitet | 90 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 170 W |
| USB strømforsyning | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Smart kortlæser | Ingen |
| Windows Hello | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | 5 - 43 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 8 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | RoHS |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
Vægt & størrelser
| Bredde | 359,5 mm |
| Dybde | 253,8 mm |
| Højde | 17,7 mm |
| Vægt | 1,81 kg |