Lenovo ThinkPad P71 20HK Bærbar PC
Intel Core i7 (7. Gen) 7820HQ / 2.9 GHz - 16 GB DDR4 - 512 GB SSD M.2 PCIe - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) - 17.3" IPS
Design
| Produkttype | Mobil workstation |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium, Glasfiber, Magnesium, Polyphenylensulfid (PPS) |
Display
| Skærm diagonal | 43,9 cm (17.3") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Paneltype | IPS |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Skærmoverflade | Mat |
| Skærm form | Flad |
| Skærmens lysstyrke | 300 cd/m² |
| Kontrastforhold (typisk) | 800:1 |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | 7th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-7820HQ |
| Processorkerner | 4 |
| Processortråde | 8 |
| Processor boost frekvens | 3,9 GHz |
| Processorfrekvens | 2,9 GHz |
| Processor-cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processorserie | Intel® Core™ i7; Intel Core i7-7800 Mobile Series |
| Processor kodenavn | Kaby Lake |
| Bus type | DMI3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Konfigurerbar TDP-down | 35 W |
| Tjunction | 100 °C |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16, 1x8, 2x4, 2x8 |
| Fejlkorrigerende kode understøttet af processor | Ingen |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelsesur hastighed | 2400 MHz |
| Hukommelsesstik | 4x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | DVD±RW |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MMC, SD, SDHC, SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA® Quadro® P3000 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 6 GB |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® HD Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel® HD Graphics 630 |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 350 MHz |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 64 GB |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1100 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.4 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x591B |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC3268 |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Frontkamera signalformat | 720p |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 4.1 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 1.4b |
| Antal mini DisplayPorts | 1 |
| DVI-port | Ingen |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| Docking-stik | Ja |
| USB Sleep-and-Charge | Ja |
| USB-porte til Sleep-and-Charge | 1 |
Præstation
| Bundkort chipsæt | Intel® CM238 |
Tastatur
| Pegeredskab | ThinkPad UltraNav |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Spildsikret tastatur | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
| Windows taster | Ja |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Pro |
Processor særlige funktioner
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Ja |
| Idle status | Ja |
| Intel® My WiFi Teknologi (Intel® MWT) | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
| Intel® Smart Cache | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® Enhanced Halt State | Ja |
| Intel® Clear Video Teknologi til MID (Intel® CVT for MID) | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Grafisk og IMC litografi | 14 nm |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® HD Graphics | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Identity Protection Technology version | 1,00 |
| Intel® TSX-NI-version | 1,00 |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Secure Key Technology version | 1,00 |
| Intel® Small Business Advantage (SBA) version | 1,00 |
| Intel® Smart Response Technology version | 1,00 |
| Intel® Stable Billede Platform Program (SIPP) version | 1,00 |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Processor ARK ID | 97496 |
| Processor-pakke størrelse | 42 x 28 mm |
| Konfliktfri processor | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 8 |
| Batterikapacitet | 96 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 230 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Adgangskodebeskyttelse type | HDD, Strøm til, Tilsynsførende |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | RoHS |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 416 mm |
| Dybde | 275,5 mm |
| Højde (front) | 2,99 cm |
| Højde (bagside) | 3,42 cm |
| Vægt | 3,3 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Brugervejledning | Ja |
| Strømledning inkluderet | Ja |
| Hurtig start guide | Ja |
Andre funktioner
| 3D | Ingen |
| Maksimal intern hukommelse (64-bit) | 64 GB |