Lenovo ThinkPad P53 20QN
Intel Core i7 (9. Gen) 9850H / 2.6 GHz - 16 GB DDR4 - 512 GB SSD - (M.2 2280) PCIe - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) - NVIDIA Quadro T2000 / Intel UHD Graphics 630 - 15.6" IPS
Design
| Produkttype | Mobil workstation |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium, Glasfiberforstærket plast (GFRP), Magnesium |
Display
| Skærm diagonal | 39,6 cm (15.6") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Paneltype | IPS |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Dobbeltskærm | Ingen |
| Kontrastforhold (typisk) | 1200:1 |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 9th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-9850H |
| Processorkerner | 6 |
| Processortråde | 12 |
| Processor boost frekvens | 4,6 GHz |
| Processorfrekvens | 2,6 GHz |
| Systembus-hastighed | 8 GT/s |
| Processor-cache | 12 MB |
| Processor sokkel | BGA 1440 |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor kodenavn | Coffee Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Konfigurerbar TDP-down | 35 W |
| Tjunction | 100 °C |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 2666 MHz |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelsesstik | 4x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | NVMe, PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MMC, SD, SDHC, SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA Quadro T2000 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 4 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR5 |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® UHD Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 64 GB |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 350 MHz |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1150 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x3E9B |
Lyd
| Lydchip | Synaptic CX11880 |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
| Front kamera HD type | HD |
| Frontkamera signalformat | 720p |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
| Privatlivskamera | Ja |
| Privatlivets fred type | Privatlivsnedlukning |
| Autofokus | Ingen |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 6 AX200 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
| Near Field Communication (NFC) | Ingen |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.0 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
| USB Sleep-and-Charge | Ja |
| USB-porte til Sleep-and-Charge | 1 |
Tastatur
| Pegeredskab | ThinkPad UltraNav |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Spildsikret tastatur | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
| Windows taster | Ja |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Pro |
Processor særlige funktioner
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ja |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® My WiFi Teknologi (Intel® MWT) | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
| Processor-pakke størrelse | 42 x 28 mm |
| Processor ARK ID | 191047 |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batterikapacitet | 90 Wh |
| Hurtig opladning | Ja |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 170 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| DC-in-stik | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Smart kortlæser | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Adgangskodebeskyttelse type | HDD, Strøm til, Tilsynsførende |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | RoHS |
| Certificering | MIL-STD-810G |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 377,4 mm |
| Dybde | 252,3 mm |
| Højde (front) | 2,45 cm |
| Højde (bagside) | 2,94 cm |
| Vægt | 2,5 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |
Andre funktioner
| 3D | Ingen |
| Maksimal intern hukommelse (64-bit) | 128 GB |
| Understøtter SIM-kort | Ingen |