ASUS RT-AX1800U
trådløs router - Wi-Fi 6 - desktop
WAN-forbindelse
| Ethernet WAN | Ja |
| DSL WAN | Ingen |
| SIM-kort slot | Ingen |
| 3G/4G kompatibilitet USB-modem | Ingen |
Trådløse LAN funktioner
| Wi-Fi-bånd | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN dataoverførselshastighed (maks) | 1201 Mbit/s |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
| Port udløsning | Ja |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
| VPN-support | - VPN Client L2PT - VPN Client OVPN - VPN Client PPTP - VPN Server IPSec - VPN Server OVPN - VPN Server PPTP |
Mobilt netværk
| 4G | Ingen |
| 3G | Ingen |
| 5G | Ingen |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 3 |
| USB-port | Ja |
| Antal USB 2.0-porte | 1 |
| DC-in-stik | Ja |
Administrationsfunktioner
| Båndbreddekontrol | Ja |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Knap til nulstilling | Ja |
| WPS trykknap | Ja |
| MU-MIMO-teknologi | Ja |
| MIMO | Ja |
Sikkerhed
| Sikkerhedsalgoritmer | WPA, WPA2-Enterprise, WPS |
| Firewall | Ja |
| Gæsteadgang | Ja |
| Forældrekontrol | Ja |
| Filtrering af MAC-adresser | Ja |
| System hændelseslog | Ja |
| Understøttelse af DMZ | Ja |
Protokoller
| DHCP-server | Ja |
Design
| Produktfarve | Sort |
| LED-indikatorer | LAN, Strøm, USB, WAN |
| Tænd-/slukkontakt | Ja |
| Produkttype | Bordplade router |
Antenne
| Antennedesign | Ekstern |
| Antenner, antal | 4 |
Funktioner
| Intern hukommelse | 256 MB |
| Flashhukommelse | 128 MB |
| Fungerer med Amazon Alexa | Ja |
Strømstyring
| Strømkilde type | DC |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 110 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Udgangsspænding | 12 V |
| Udgangsstrøm | 1,5 A |
Vægt & størrelser
| Dybde | 126 mm |
| Vægt | 346 g |
| Bredde | 190 mm |
| Højde | 45 mm |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 305 mm |
| Pakkedybde | 126 mm |
| Pakkehøjde | 45 mm |
| Pakkevægt | 1,28 kg |
| Pakketype | Kasse |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |