Dell XPS 17 9700
Intel Core i7 (10. Gen) 10750H / 2.6 GHz - 16 GB DDR4 - 1 TB SSD M.2 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe) - NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti - 17"
Design
| Farvenavn | Platinum Silver |
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Platin, Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 43,2 cm (17") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Full HD+ |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Pixeltæthed | 133 ppi |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 10th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-10750H |
| Processorkerner | 6 |
| Processortråde | 12 |
| Processor boost frekvens | 5 GHz |
| Processorfrekvens | 2,6 GHz |
| Systembus-hastighed | 8 GT/s |
| Processor-cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Processor sokkel | BGA 1440 |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor kodenavn | Comet Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Konfigurerbar TDP-down | 35 W |
| Tjunction | 100 °C |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelsesur hastighed | 2933 MHz |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 8 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | NVMe, PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SD, SDHC, SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA® GeForce® GTX 1650 Ti |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 4 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | Intel |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 350 MHz |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1150 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x9BC4 |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC711-CG |
| Lydsystem | MaxxAudio Pro |
| Antal indbyggede højttalere | 4 |
| Højttalereffekt | 4 W |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 0,92 MP |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
| Front kamera HD type | HD |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Killer Wireless-AX 1650 |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 4 |
| Thunderbolt-teknologi | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastaturopsætning | QWERTY |
| Tastatursprog | Nordisk |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Norsk |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Home |
| Medfølgende software | Financial Tracker & Retail Information |
Processor særlige funktioner
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Processor ARK ID | 201837 |
| Processor-pakke størrelse | 42 x 28 mm |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Idle status | Ja |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ingen |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 6 |
| Batterikapacitet | 97 Wh |
| Batterispænding | 11,4 V |
| Batteriets vægt | 385 g |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 130 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsadapterens udgangsstrøm | 6,5 A |
| Udgangsspænding for vekselstrømsadapter | 20 V |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
| Driftshøjde | -15,2 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | -15,2 - 10668 m |
| Stød under drift | 110 G |
| Ikke-drift stød | 160 G |
| Driftsvibrationer | 0,66 G |
| Ikke-drift vibration | 1,3 G |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 374,5 mm |
| Dybde | 248,1 mm |
| Højde (front) | 8,67 mm |
| Højde (bagside) | 1,31 cm |
| Vægt | 2,53 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 138 mm |
| Pakkedybde | 455,7 mm |
| Pakkehøjde | 326,5 mm |
| Pakkevægt | 5,24 kg |
| Emballeringsmateriale | Grey board, Bølgepap, High-Density Polyethylene (HDPE), Polypropylen (PP) |
Genbrug af data
| Indhold af papirstøbt papirmasse pr. pakke | 0 g |
| Indhold af bambusstøbt papirmasse pr. pakke | 0 g |
| Indhold af hvede halmstråmasse pr. pakke | 0 g |
| Indhold af karton pr. pakke | 960 g |
| Indhold af bølgepap pr. forsendelse | 1,03 kg |
| Indhold af bølgepap (indvendig) pr. transportkasse | 878 g |
| Indhold af bølgepap pr. kasse (indvendig) til tilbehør | 110 g |
| Indhold af bølgepap pr. bøsning til tilbehør | 47 g |
| Indhold af polyethylenterephthalat (PET) pr. pakke | 0 g |
| Indhold af polyethylen (HDPE) med høj densitet pr. pakke | 135 g |
| Indhold af polyethylen med lav densitet (LDPE) pr. pakke | 0 g |
| Indhold af polypropylen (PP) pr. pakke | 19 g |
| Indhold af polystyren (PS) pr. pakke | 0 g |
| Andet materialeindhold pr. pakke | 0 g |
Logistik data
| Produkter pr. intermodal container (40 fod, HC) | 1743 stk |
| Pallens bruttobredde | 100 cm |
| Pallens bruttolængde | 120 cm |
| Pallens bruttovægt | 228,2 kg |
| Pallevolumen vægt | 485,1 kg |
| Lag pr. palle | 7 stk |
| Produkter pr. pallelag | 6 stk |
| Produkter pr. palle | 42 stk |
| Maksimalt antal stabelbare kasser | 18 stk |
Andre funktioner
| EPEAT bedømmelse | 92,83% |