Dell XPS 15 9520 Bærbar PC
Intel Core i7 (12. Gen) 12700H - 16 GB DDR5 - 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) - 15.6"
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Platin, Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium |
Display
| Skærm diagonal | 39,6 cm (15.6") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Full HD+ |
| Paneltype | WVA |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Antirefleksskærm | Ja |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Pixeltæthed | 145 ppi |
| Farveområde | 100% |
| RGB-farverum | sRGB |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
| Kontrastforhold (typisk) | 1650:1 |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-12700H |
| Processorkerner | 14 |
| Processor boost frekvens | 4,7 GHz |
| Processor-cache | 24 MB |
| Konfigurerbar TDP-down | 35 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 4800 MHz |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 8 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-grænsefladetype | NVMe, PCI Express |
| NVMe | Ja |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SD, SDHC, SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 4 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | Intel |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel Iris Xe Graphics |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC3281 |
| Antal indbyggede højttalere | 4 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 0,9 MP |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
| Front kamera HD type | HD |
| Video capture hastighed | 30 fps |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi-datahastighed (maks.) | 2400 Mbit/s |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Producent af WLAN-controller | Intel |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastatursprog | Nordisk |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Flersproget |
| Prøvesoftware | McAfee® Business Protection 30-day Trial,No Microsoft Office License Included 30 day Trial Offer Only |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
Processor særlige funktioner
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 6 |
| Batterikapacitet | 86 Wh |
| Batterispænding | 11,4 V |
| Batterilevetid (maks.) | 13 t |
| Opladningstid for batteri | 2 t |
| Hurtig opladning | Ja |
| Batteriets vægt | 340 g |
| Indikator for batteriopladning | Ja |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 130 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
| USB-ladespænding | 20 V |
| USB-ladestrøm | 6.5 A |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
| Driftshøjde | -15,2 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | -15,2 - 10668 m |
| Stød under drift | 140 G |
| Ikke-drift stød | 160 G |
| Driftsvibrationer | 0,66 G |
| Ikke-drift vibration | 1,3 G |
Vægt & størrelser
| Bredde | 344,4 mm |
| Dybde | 230,1 mm |
| Højde (front) | 1,85 cm |
| Højde (bagside) | 1,17 cm |
| Vægt | 1,92 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 425,7 mm |
| Pakkedybde | 136,5 mm |
| Pakkehøjde | 307,3 mm |
| Pakkevægt | 4,31 kg |
CO2-aftryk
| Udledning af kulstof i slutningen af levetiden (kg CO2e) | 2 |
| Samlet kulstofudledning, standardafvigelse (kg CO2e) | 87 |
| Kulstofudledning, logistik (kg CO2e) | 20 |
| Kulstofudledning, produktion (kg CO2e) | 369 |
| Samlet kulstofudledning, uden brugsfase (kg CO2e) | 391 |
| PAIA-version | 1.3.1, 2022 |
| Kulstofudledning, energiforbrug (kg CO2e) | 39 |
| Samlet CO2-fodaftryk (kg of CO2e) | 431 |