Dell XPS 13 9300
Intel Core i5 (10. Gen) 1035G1 / 1 GHz - 8 GB LPDDR4X - 512 GB SSD M.2 2280 PCIe - NVM Express (NVMe) - Intel UHD Graphics - 13.4"
Design
| Farvenavn | Frost White |
| Produkttype | Ultrabærbar |
| Produktfarve | Sølv, Hvid |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 34 cm (13.4") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Full HD+ |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Skærmramme teknologi | InfinityEdge |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Pixel pitch | 0,15 x 0,15 mm |
| Pixeltæthed | 169,3 ppi |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
| Display respons stigning/fald | 35 ms |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i5 |
| Processorgeneration | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processormodel | i5-1035G1 |
| Processorkerner | 4 |
| Processortråde | 8 |
| Processor boost frekvens | 3,6 GHz |
| Processorfrekvens | 1 GHz |
| Systembus-hastighed | 4 GT/s |
| Processor-cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Processor sokkel | BGA 1526 |
| Processor litografi | 10 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Konfigurerbar TDP-up frekvens | 1,2 GHz |
| Konfigurerbar TDP-up | 25 W |
| Konfigurerbar TDP-down | 13 W |
| Konfigurerbar TDP-down frekvens | 0,7 GHz |
| Tjunction | 100 °C |
| PCI Express slots version | 3.0 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR4x-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 3733 MHz |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Maksimal intern hukommelse | 8 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | NVMe, PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1050 MHz |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 300 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x8A56 |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC3281-CG |
| Lydsystem | MaxxAudio Pro |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalerproducent | Waves |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 0,92 MP |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
| Front kamera HD type | HD |
| Video capture hastighed | 30 fps |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Killer Wireless-AX 1650 |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Antal Thunderbolt 3-porte | 2 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastaturopsætning | QWERTY |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Home |
| Medfølgende software | Financial Tracker & Retail Information |
Processor særlige funktioner
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® TSX-NI | Ingen |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ingen |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Processor ARK ID | 196603 |
| Processor-pakke størrelse | 50 x 25 mm |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0, AVX-512 |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 4 |
| Batterispænding | 7,6 V |
| Batterikapacitet | 52 Wh |
| Opladningstid for batteri | 4 t |
| Batteriets vægt | 220 g |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 45 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50/60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsadapterens udgangsstrøm | 2,25 A |
| Udgangsspænding for vekselstrømsadapter | 20 V |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
| Driftshøjde | -15,2 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | -15,2 - 10668 m |
| Stød under drift | 110 G |
| Ikke-drift stød | 160 G |
| Driftsvibrationer | 0,66 G |
| Ikke-drift vibration | 1,3 G |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 295,6 mm |
| Dybde | 198,7 mm |
| Højde (front) | 6,75 mm |
| Højde (bagside) | 9,58 mm |
| Vægt | 1,31 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 133 mm |
| Pakkedybde | 374,5 mm |
| Pakkehøjde | 275,5 mm |
| Pakkevægt | 3,01 kg |
| Emballeringsmateriale | Grey board, Bølgepap, High-Density Polyethylene (HDPE), Polypropylen (PP) |
Genbrug af data
| Indhold af papirstøbt papirmasse pr. pakke | 0 g |
| Indhold af bambusstøbt papirmasse pr. pakke | 0 g |
| Indhold af hvede halmstråmasse pr. pakke | 0 g |
| Indhold af karton pr. pakke | 645 g |
| Indhold af bølgepap pr. forsendelse | 651 g |
| Indhold af bølgepap (indvendig) pr. transportkasse | 546 g |
| Indhold af bølgepap pr. kasse (indvendig) til tilbehør | 36 g |
| Indhold af bølgepap pr. bøsning til tilbehør | 69 g |
| Indhold af polyethylenterephthalat (PET) pr. pakke | 0 g |
| Indhold af polyethylen (HDPE) med høj densitet pr. pakke | 91 g |
| Indhold af polyethylen med lav densitet (LDPE) pr. pakke | 0 g |
| Indhold af polypropylen (PP) pr. pakke | 14 g |
| Indhold af polystyren (PS) pr. pakke | 0 g |
| Andet materialeindhold pr. pakke | 0 g |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
Logistik data
| Produkter pr. intermodal container (40 fod, HC) | 2667 stk |
| Pallens bruttobredde | 100 cm |
| Pallens bruttolængde | 120 cm |
| Pallens bruttovægt | 200,6 kg |
| Pallevolumen vægt | 468,8 kg |
| Lag pr. palle | 8 stk |
| Produkter pr. pallelag | 8 stk |
| Produkter pr. palle | 64 stk |
| Maksimalt antal stabelbare kasser | 19 stk |
Andre funktioner
| EPEAT bedømmelse | 92,51% |