Dell Precision 5480 Bærbar PC
Intel Core i7 (13th Gen) 13800H / 2.5 GHz - 32 GB LPDDR5 - 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe), Class 40 - 14"
Design
| Produkttype | Mobil workstation |
| Produktfarve | Grå |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ja |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Full HD+ |
| Paneltype | WVA |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Antirefleksskærm | Ja |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Pixeltæthed | 161 ppi |
| Pixel pitch | 0,1578 x 0,1578 mm |
| RGB-farverum | sRGB |
| Farveområde | 100% |
| Display respons stigning/fald | 35 ms |
| Kontrastforhold (typisk) | 1000:1 |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-13800H |
| Processorkerner | 14 |
| Processortråde | 20 |
| Processor boost frekvens | 5,2 GHz |
| Performance-kerner | 6 |
| Effektive kerner | 8 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 5,2 GHz |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 4 GHz |
| Processor-cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Konfigurerbar TDP-down | 35 W |
| Maksimal turbokraft | 115 W |
| Processor base power | 45 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 6000 MHz |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| SSD-ydelsesklasse | 40 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
Grafik
| Producent af diskret GPU-udstyr | NVIDIA |
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA RTX 2000 Ada |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | Intel |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel Iris Xe Graphics |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel Iris Xe Graphics |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC711-VD |
| Antal indbyggede højttalere | 4 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 0,92 MP |
| Front kamera HD type | HD |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
| Video capture hastighed | 30 fps |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Antenne type | 2x2 |
| Wi-Fi-datahastighed (maks.) | 2400 Mbit/s |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Producent af WLAN-controller | Intel |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| MIMO | Ja |
| MIMO type | Multi User MIMO |
Porte & Grænseflader
| Thunderbolt 4 porte antal | 4 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Præstation
| Hall-sensor | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Sensor for omgivende lys | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastatursprog | Nordisk |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Flersproget |
| Prøvesoftware | No Microsoft Office License Included 30 day Trial Offer Only |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
| Medfølgende software | Windows System Driver |
Processor særlige funktioner
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 4 |
| Batterikapacitet | 72 Wh |
| Batterispænding | 15,4 V |
| Opladningstid for batteri | 3 t |
| Hurtig opladning | Ja |
| Batteriets vægt | 285 g |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 130 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50/60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
| USB-ladespænding | 20,5 V |
| USB-ladestrøm | 6.5 A |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kile |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
| Driftshøjde | -15,2 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | -15,2 - 10668 m |
| Stød under drift | 110 G |
| Ikke-drift stød | 160 G |
| Driftsvibrationer | 0,66 G |
| Ikke-drift vibration | 1,3 G |
Vægt & størrelser
| Bredde | 310,6 mm |
| Dybde | 210,3 mm |
| Højde (front) | 7,49 mm |
| Højde (bagside) | 1,11 cm |
| Vægt | 1,48 kg |
CO2-aftryk
| PAIA-version | 1.3.2 |
| Samlet kulstofudledning, uden brugsfase (kg CO2e) | 349 |
| Kulstofudledning, produktion (kg CO2e) | 334 |
| Samlet kulstofudledning, standardafvigelse (kg CO2e) | 84 |
| Kulstofudledning, logistik (kg CO2e) | 13 |
| Samlet CO2-fodaftryk (kg of CO2e) | 390 |
| Kulstofudledning, energiforbrug (kg CO2e) | 41 |
| Udledning af kulstof i slutningen af levetiden (kg CO2e) | 2 |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |