Dell Latitude 5440 Bærbar PC
Intel Core i7 (13. Gen) 1355U / 1.7 GHz - 16 GB DDR4 - 512 GB SSD M.2 2230 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe), Class 35 - 14" IPS
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Grå |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Markedspositionering | Forretning |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Paneltype | IPS |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Antirefleksskærm | Ja |
| Skærmens lysstyrke | 250 cd/m² |
| Pixeltæthed | 157 ppi |
| Farveområde | 45% |
| RGB-farverum | NTSC |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
| Kontrastforhold (typisk) | 600:1 |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-1355U |
| Processorkerner | 10 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 5 GHz |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 3,7 GHz |
| Processor-cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Konfigurerbar TDP-down | 12 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 3200 MHz |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 8 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Ikke-fejlkorrigerende kode | Ja |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| SSD-ydelsesklasse | 35 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Intel Iris Xe Graphics |
Lyd
| Lydsystem | MaxxAudio |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalerproducent | Waves |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 2,07 MP |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Front kamera HD type | Fuld HD |
| Video capture hastighed | 30 fps |
| Privatlivskamera | Ja |
| Privatlivets fred type | Privatlivsnedlukning |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Producent af WLAN-controller | Intel |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| WWAN | Opgraderbar |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.0 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
| PowerShare | Ja |
| Antal USB-porte med understøttelse af PowerShare | 1 |
Præstation
| Sensor for omgivende lys | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastatursprog | Nordisk |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Flersproget |
| Prøvesoftware | No Microsoft Office License Included 30 day Trial Offer Only |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
Processor særlige funktioner
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
Batteri
| Antal battericeller | 3 |
| Batterikapacitet | 54 Wh |
| Batterispænding | 11,4 V |
| Opladningstid for batteri | 4 t |
| Hurtig opladning | Ja |
| Batteriets vægt | 220 g |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50/60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
| USB-ladespænding | 20,5,9,15 V |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kile |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Smart kortlæser | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
| Driftshøjde | -15,2 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | -15,2 - 10668 m |
| Stød under drift | 110 G |
| Ikke-drift stød | 160 G |
| Driftsvibrationer | 0,66 G |
| Ikke-drift vibration | 1,3 G |
Vægt & størrelser
| Bredde | 321,4 mm |
| Dybde | 212 mm |
| Højde (front) | 1,91 cm |
| Højde (bagside) | 2,1 cm |
| Vægt | 1,39 kg |
CO2-aftryk
| Kulstofudledning, produktion (kg CO2e) | 241,08 |
| Samlet CO2-fodaftryk (kg of CO2e) | 290 |
| Udledning af kulstof i slutningen af levetiden (kg CO2e) | 1,307 |
| Samlet kulstofudledning, standardafvigelse (kg CO2e) | 58 |
| PAIA-version | 1.3.2, 2022 |
| Samlet kulstofudledning, uden brugsfase (kg CO2e) | 252,332 |
| Kulstofudledning, logistik (kg CO2e) | 10,363 |
| Kulstofudledning, energiforbrug (kg CO2e) | 37,668 |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |