Dell Latitude 5400 Bærbar PC
Intel Core i7 (8. Gen) 8650U / 1.9 GHz - 16 GB DDR4 - 512 GB SSD M.2 PCIe - NVM Express (NVMe) - 14"
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Kulfiber, Polymer |
| Markedspositionering | Forretning |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Skærmens lysstyrke | 220 cd/m² |
| Pixeltæthed | 157 ppi |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-8650U |
| Processorkerner | 4 |
| Processortråde | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,2 GHz |
| Processorfrekvens | 1,9 GHz |
| Systembus-hastighed | 4 GT/s |
| Processor-cache | 8 MB |
| Processor sokkel | BGA 1356 |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor kodenavn | Kaby Lake R |
| Bus type | OPI |
| Stepping | Y0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Konfigurerbar TDP-up frekvens | 2,1 GHz |
| Konfigurerbar TDP-up | 25 W |
| Konfigurerbar TDP-down | 10 W |
| Konfigurerbar TDP-down frekvens | 0,8 GHz |
| Tjunction | 100 °C |
| PCI Express-konfigurationer | 1x2+2x1, 1x4, 2x2, 4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 12 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 2666 MHz |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 16 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics 620 |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 32 GB |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 300 MHz |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1150 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.4 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x5917 |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC3204 |
| Lydsystem | MaxxAudio Pro |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalerproducent | Waves |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
| Frontkamera signalformat | 720p |
| Front kamera HD type | HD |
| Video capture hastighed | 30 fps |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 1.4b |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| Smartcard slot | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Spildsikret tastatur | Ja |
| Windows taster | Ja |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Flersproget |
| Prøvesoftware | Microsoft Office |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Pro |
Processor særlige funktioner
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Intel® Smart Response Technology version | 1,00 |
| Processor kode | SR3L8 |
| Intel® My WiFi Teknologi (Intel® MWT) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ja |
| Processor-pakke størrelse | 42 X 24 mm |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Idle status | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® Enhanced Halt State | Ja |
| Intel® Clear Video Teknologi til MID (Intel® CVT for MID) | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® Identity Protection Technology version | 1,00 |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Processor ARK ID | 124968 |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Intel® Stable Billede Platform Program (SIPP) version | 1,00 |
| Intel® TSX-NI-version | 1,00 |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® Secure Key Technology version | 1,00 |
| Konfliktfri processor | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 4 |
| Batterikapacitet | 68 Wh |
| Batterispænding | 7,6 V |
| Batteriets vægt | 340 g |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsadapterens udgangsstrøm | 3,34 A |
| Udgangsspænding for vekselstrømsadapter | 19.5 V |
| DC-in-stik | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Noble |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 80% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
| Driftshøjde | -15,2 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | -15,2 - 10668 m |
| Stød under drift | 105 G |
| Ikke-drift stød | 40 G |
| Driftsvibrationer | 0,26 G |
| Ikke-drift vibration | 1,37 G |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 323,1 mm |
| Dybde | 216 mm |
| Højde (front) | 1,96 cm |
| Højde (bagside) | 2,08 cm |
| Vægt | 1,48 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 472 mm |
| Pakkedybde | 81 mm |
| Pakkehøjde | 294 mm |
| Pakkevægt | 2,67 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Strømledning inkluderet | Ja |
| Brugervejledning | Ja |
Andre funktioner
| Maksimal intern hukommelse (64-bit) | 32 GB |