Lenovo Bærbar - 16" - 16 GB - 512 GB - Ryzen 7 - 780M - Windows 11 Pro - 1920 x 1200 pixel
Grå - 8 kerner
Processor
| Processorproducent | AMD; AMD |
| Processorserie | Ryzen 7; AMD Ryzen 7 |
| Processormodel | 250; 250 |
| Processorkerner | 8; 8 |
| Processortråde | 16; 16 |
| Processorfrekvens | 3,3 GHz; 3,3 GHz |
| Processor boost frekvens | 5,1 GHz; 5,1 GHz |
| L2-cache | 8 MB; 8 MB |
| L3-cache | 16 MB; 16 MB |
| Processorgeneration | AMD Ryzen AI |
| Processor litografi | 4 nm |
Neural processor-enhed (NPU)
| NPU-ydeevne op til | 16 TOPs; 16 TOPs |
| Samlet processorydelse op til | 38 TOPs; 38 TOPs |
Grafik
| Indbygget grafikadapterfamilie | AMD Radeon |
| On-board grafikkort, model | 780M; AMD Radeon 780M |
| On-board grafikkort | Ja; Ja |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB; 16 GB |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM; SO-DIMM |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM; DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 5600 MHz; 5600 MHz |
| Hukommelsesstik | 2; 2x SO-DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 16 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB; 64 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB; 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| SSD-formfaktor | M.2 2242; M.2 2242 |
| SSD-grænsefladetype | PCIe 4.0 x4 NVMe; PCIe 4.0 x4, NVMe |
| Antal installerede SSD'er | 1; 1 |
| Indbygget kortlæser | Ja; SD |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
Kamera
| Front kamera HD type | Fuld HD |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel; 1920 x 1080 pixel |
| Front kamera | Ja |
| Privatlivskamera | Ja |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC3287; Realtek ALC3287 |
| Antal indbyggede højttalere | 2; 2 |
| Højttalereffekt | 2 W; 2 W |
| Lydsystem | Dolby Audio |
| Antal mikrofoner | 2 |
Tastatur
| Tastatursprog | Nordisk; Nordisk |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja; Ja |
| Numerisk tastatur | Ja; Ja |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be); 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth-version | 5,4; 5,4 |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 100, 1000 Mbit/s; Gigabit Ethernet |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2; 2 |
| Antal USB4 Gen 3x2-porte | 2; 2 |
| Antal HDMI-porte | 1; 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1; 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja; Ja |
| HDMI-version | 2.1 |
Batteri
| Batterikapacitet | 48 Wh; 71 Wh |
| Batteriteknologi | Lithium Polymer; Li-Polymer |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W; 65 W |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V; 100 - 240 V |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,7 kg; 1700,0 g |
| Bredde | 356 mm; 356 mm |
| Dybde | 253,5 mm; 253,5 mm |
| Højde | 17,5 mm; 17,5 mm |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro; Windows 11 Pro |
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
Sikkerhed
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja; Ja |
| Fingeraftrykslæser | Ja; Ja |
Design
| Produktfarve | Grå; Arctic Grey |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Produkttype | Laptop |
CO2-aftryk
| Samlet CO2-fodaftryk (kg of CO2e) | 272 kg CO2e |
Godkendelser
| Certificering | ErP Lot 6/26 TCO Certified, generation 10 MIL-STD-810H TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution), ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS, ENERGY STAR 9.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified, generation 10 Eyesafe Certified 2.0 TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution); TCO Certified generation 10, ENERGY STAR, EPEAT Gold, RoHS, ErP Lot 6/26 |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 35 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 8 - 95% |
Display
| Skærm diagonal | 40,6 cm (16); 40,6 cm (16 in) |
| Paneltype | IPS; IPS |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel; 1920 x 1200 pixel |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz; 60 Hz |
| Skærmens lysstyrke | 400 cd/m²; 400 cd/m² |
| Antirefleksskærm | Ja; Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:10; 16:10 |
| Farveområde | 45%; 45% NTSC |
| Berøringsskærm | Nej; Nej |