Lenovo Bærbar - 16" - 64 GB - Core Ultra 7 - Intel Graphics - 1920 x 1200 pixel - Sort
20 kerner
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Core Ultra 7 |
| Processormodel | 255HX |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 2,4 GHz |
| Processor boost frekvens | 5,2 GHz |
| Processorkerner | 20 |
| Performance-kerner | 8 |
| Effektive kerner | 12 |
| Processor-cache | 30 MB |
Andre funktioner
| Specielle funktioner | Integrated memory controller |
| Hukommelsesur hastighed | 5600 MT/s |
| SSD hardware kryptering | TCG Opal Encryption 2 |
| Lyddekodere | Dolby Atmos, SoundWire |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-ydeevne op til | 13 TOPs |
| Samlet processorydelse op til | 33 TOPs |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5 SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM 262-pin |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 4 GB |
Præstation
| Maksimal intern hukommelse | 192 GB |
Funktioner
| Fejlkorrigerende kode | Nej |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| SSD-formfaktor | M.2 2280 |
| SSD-grænsefladetype | PCIe 5.0 x4 NVMe |
| Indbygget kortlæser | Ja |
Lagring controllers
| RAID-niveauer | RAID 0, RAID 1, RAID 5 |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 16 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR7 SDRAM |
| On-board grafikkort, model | Intel Graphics |
| Antal diskrete grafikadaptere | 1 |
Kamera
| Front kamera opløsning (numerisk) | 5 MP |
Sikkerhed
| Windows Hello | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Lyd
| Lydsystem | Stereo højttalere, dobbelt array-mikrofon |
| Lydchip | Cirrus Logic CS42L43 |
Tastatur
| Tastatursprog | Nordisk |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Spildsikret tastatur | Ja |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 2500 Mbit/s |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Strømstyring
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| Vekselstrømsadapter strøm | 180 W |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium Polymer |
| Batterikapacitet | 99,9 Wh |
Vægt & størrelser
| Bredde | 362 mm |
| Dybde | 252 mm |
| Højde | 29,8 mm |
| Vægt | 2,54 kg |
Software
| Operativsystem sprog | Engelsk, Fransk, Tysk, Hollandsk, Italiensk, Engelsk, Finsk, Svensk, Dansk, Norsk, ENG-UK |
Design
| Produktfarve | Sort |
| Husmateriale | Aluminium top, aluminium bottom |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 35 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 8 - 95% |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | RoHS, FIPS 140-2, TCG Certified, TÜV Rheinland Low Blue Light, Eyesafe Certified 2.0 |
| Certificering | Gold |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | Ja |
Display
| Skærm diagonal | 40,6 cm (16) |
| Paneltype | IPS |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Farveområde | 100% |
| Antirefleksskærm | Ja |