ACER SWIFT X 14.5 2.8K OLED
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Grå |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 36,8 cm (14.5") |
| Skærmopløsning | 2880 x 1800 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | 2.8K |
| Vis navn til markedsføring af teknologi | CineCrystal |
| Paneltype | OLED |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Lav Blue Light teknologi | Ja |
| Maksimal opdateringshastighed | 120 Hz |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel Core Ultra 5 |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Serie 1) |
| Processormodel | 125H |
| Processorkerner | 14 |
| Processortråde | 18 |
| Processor boost frekvens | 4,5 GHz |
| Performance-kerner | 4 |
| Effektive kerner | 8 |
| Kerner med lav strømeffektivitet | 2 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 4,5 GHz |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 3,6 GHz |
| Kerne med lav strømeffektivitet maksimal turbofrekvens | 2,5 GHz |
| Basisfrekvens af performancekerne | 1,2 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 0,7 GHz |
| Kerner med lav strømeffektivitet Basisfrekvens | 700 MHz |
| Processor-cache | 18 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Maksimal turbokraft | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| Maksimal frekvens NPU | 1,4 GHz |
| Understøttelse af sparsomhed | Ja |
| Understøttelse af Windows Studio-effekter | Ja |
| AI-softwareframeworks understøttet af NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5-SDRAM |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 6 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel Arc Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel Arc Graphics |
Lyd
| Lydsystem | DTS:X Ultra |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB4 Gen 3x2-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batterikapacitet | 72 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 12 t |
| Indikator for batteriopladning | Ja |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 100 W |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 322,8 mm |
| Dybde | 228,1 mm |
| Højde | 17,9 mm |
| Vægt | 1,5 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |