Acer Aspire 16 AI A16-52M-75LW Intel Core Ultra 7 258V Laptop 40,6 cm (16") WUXGA+ 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Tysk Grå
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Grå |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 40,6 cm (16") |
| Skærmopløsning | 2048 x 1280 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | WUXGA+ |
| Paneltype | OLED |
| Vis navn til markedsføring af teknologi | CineCrystal |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Farveområde | 100% |
| RGB-farverum | DCI-P3 |
| Maksimal opdateringshastighed | 120 Hz |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel Core Ultra 7 |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processormodel | 258V |
| Processorkerner | 8 |
| Processortråde | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,8 GHz |
| Performance-kerner | 4 |
| Kerner med lav strømeffektivitet | 4 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 4,8 GHz |
| Kerne med lav strømeffektivitet maksimal turbofrekvens | 3,7 GHz |
| Basisfrekvens af performancekerne | 2,2 GHz |
| Kerner med lav strømeffektivitet Basisfrekvens | 2200 MHz |
| Processor-cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Maksimal turbokraft | 37 W |
| Processor base power | 17 W |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| Understøttelse af sparsomhed | Ja |
| Understøttelse af Windows Studio-effekter | Ja |
| AI-softwareframeworks understøttet af NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, WebNN, Windows ML |
| Samlet processorydelse op til | 115 TOPs |
| NPU-ydeevne op til | 47 TOPs |
| GPU-ydeevne op til | 64 TOPs |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5x-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | Intel |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel Arc Graphics |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Intel Arc Graphics 140V |
| Indbyggede grafikadapterkerner | 8 |
| Understøttelse af indbygget 4K grafikadapter | Ja |
| Indbygget understøttelse af 8K-grafikkort | Ja |
| Understøtter grafikadapter åben GL | Ja |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Front kamera HD type | Fuld HD |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB4 Gen 3x2-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastaturopsætning | QWERTZ |
| Tastatursprog | Tysk |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Home |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 3 |
| Batterikapacitet | 65 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 17 t |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
Vægt & størrelser
| Bredde | 354,9 mm |
| Dybde | 250,1 mm |
| Højde | 15,9 mm |
| Vægt | 1,49 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |