Cisco Catalyst 2960X-24PS-L
switch - 24 porte - Administreret - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L2/L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Webbaseret administration | Ja |
| ARP inspektion | Ja |
| MIB support | Y |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 24 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (kobber) porte, antal | 24 |
| Antal SFP modulslots | 4 |
| Port til konsol | RJ-45 |
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1ab, IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Fuld duplex | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Auto-forhandling | Ja |
| Begrænsning af hastighed | Ja |
| Broadcast stormkontrol | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Vituelle LAN funktioner | Private VLAN |
| Antal VLAN'er | 1023 |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 216 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 71,4 Mpps |
| MAC adresselabel | 16000 entries |
| Antal køer | 8 |
| Stastiske routere | 1000 |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Jumbo rammer | 9216 |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| Adgangskontrolliste (ACL) regler | 3 |
| IGMP snooping | Ja |
| SSH/SSL support | Ja |
| Sikkerhedsalgoritmer | 802.1x RADIUS, SNMP, SSH |
| Godkendelse | MAC-baseret godkendelse, Portbaseret godkendelse |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
| Antal filtrerede multicast-grupper | 1000 |
Protokoller
| Administrationsprotokoller | SNMPv3 |
| Udvekslingsprotokoller | UDP, TCP, RADIUS/TACACS+ |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktfarve | Sort |
| LED-indikatorer | Ja |
| Markedssegment | Forretning |
| Sikkerhed | UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950-1 |
Præstation
| Fysisk stabling | 8 |
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | AppliedMicro APM8639 |
| Processorfrekvens | 600 MHz |
| Hukommelsestype | DRAM |
| Intern hukommelse | 512 MB |
| Flashhukommelse | 128 MB |
| Støjniveau | 39 dB |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 324280 t |
Strømstyring
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Antal strømforsyninger | 1 |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Indgangsstrøm | 5 A |
| Strømforbrug (typisk) | 49 W |
| Strømstiktype | Type C |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Power over Ethernet (PoE) porte, antal | 24 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) porte, antal | 12 |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 370 W |
Andre funktioner
| Strøm-LED | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -5 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 10 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4000 m |
Vægt & størrelser
| Bredde | 445 mm |
| Dybde | 368 mm |
| Højde | 45 mm |
| Vægt | 5,8 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
| Brugervejledning | Ja |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 469,9 mm |
| Pakkedybde | 549,4 mm |
| Pakkehøjde | 147,6 mm |
| Pakkevægt | 7,07 kg |
Tekniske detaljer
| Produkter pr. forsendelseskasse (indvendig) | 1 stk |
Logistik data
| Antal pr. pakke | 1 stk |
| Oprindelsesland | Kina |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |
| Produkter pr. hovedkasse (udvendigt) | 1 stk |