ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IU-HE194T
14" - Ryzen 7 4800HS - 32 GB RAM - 1 TB SSD
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Hvid |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Markedspositionering | Spil |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Paneltype | IPS |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Skærmoverflade | Mat |
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 7 |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 4000 Series |
| Processormodel | 4800H |
| Processorkerner | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,2 GHz |
| Processorfrekvens | 2,9 GHz |
| Processor-cache | 8 MB |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 3200 MHz |
| Hukommelsesstik | 1x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA® GeForce® GTX 1660 Ti |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 6 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | AMD |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 4 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.0b |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Præstation
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| Reparationsindeks | 6.6 |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 10 Home |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 180 W |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Adgangskodebeskyttelse type | BIOS, Bruger |
Vægt & størrelser
| Bredde | 324 mm |
| Dybde | 220 mm |