ASUS ROG Strix SCAR 18 G834JY-N6046X Bærbar PC
Intel Core i9 (13th Gen) 13980HX / 2.2 GHz - 64 GB DDR5 - 2 TB SSD M.2 PCIe 4.0 - NVM Express (NVMe), Performance - 18"
Design
| Farvenavn | Black |
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Markedspositionering | Spil |
| Introduktionsår | 2023 |
Display
| Skærm diagonal | 45,7 cm (18") |
| Skærmopløsning | 2560 x 1600 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | WQXGA |
| Paneltype | IPS |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Antirefleksskærm | Ja |
| RGB-farverum | DCI-P3 |
| Farveområde | 100% |
| Maksimal opdateringshastighed | 240 Hz |
| Display respons stigning/fald | 3 ms |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | Dolby Vision |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i9 |
| Processorgeneration | 13th gen Intel® Core™ i9 |
| Processormodel | i9-13980HX |
| Processorkerner | 24 |
| Processor boost frekvens | 5,6 GHz |
| Boostfrekvens af effektiv kerne | 4 GHz |
| Processor-cache | 36 MB |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 4800 MHz |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 32 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 2 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 2 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 2 TB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Producent af diskret GPU-udstyr | NVIDIA |
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 16 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
Lyd
| Lydsystem | Dolby Atmos |
| Antal indbyggede højttalere | 4 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | HD |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Antenne type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| Tønde-konnektor til strømadapter | 6.0 mm |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Præstation
| Reparationsindeks | 8.6 |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Baggrundsbelyst farve på tastatur | RGB |
| Baggrundsbelyst zone på tastatur | RGB pr. nøgle |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 4 |
| Batterikapacitet | 90 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 330 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsadapterens udgangsstrøm | 16,5 A |
| Udgangsspænding for vekselstrømsadapter | 20 V |
| DC-in-stik | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
Sikkerhed
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Adgangskodebeskyttelse type | BIOS, Bruger |
Vægt & størrelser
| Bredde | 399 mm |
| Dybde | 294 mm |
| Højde (front) | 2,31 cm |
| Højde (bagside) | 3,08 cm |
| Vægt | 3,1 kg |