Apple MacBook Pro Bærbar PC
Apple M2 Pro - 16 GB - 512 GB SSD svejset - 14.2"
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium |
| Introduktionsår | 2023 |
Display
| Skærm diagonal | 36,1 cm (14.2") |
| Skærmopløsning | 3024 x 1964 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| Paneltype | Mini-LED |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Maksimal skærmlysstyrke (HDR) | 1600 cd/m² |
| Standard Dynamic Range (SDR) lysstyrke | 500 cd/m² |
| Skærmens lysstyrke | 1000 cd/m² |
| Pixeltæthed | 254 ppi |
| TrueTone-teknologi | Ja |
| Maksimal opdateringshastighed | 120 Hz |
| Kontrastforhold (typisk) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | Dolby Vision, Extreme Dynamic Range (XDR), High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
Processor
| Processorproducent | Apple |
| Processorserie | Apple M |
| Processorgeneration | Apple M 2nd Gen |
| Processormodel | M2 Pro |
| Processorkerner | 10 |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processorenhed (NPU)-kerner | 16 |
| Neural processor-enhed (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Hukommelse form faktor | On-board |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | Apple |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Apple |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Apple GPU |
| Indbyggede grafikadapterkerner | 16 |
| Understøttelse af indbygget 4K grafikadapter | Ja |
| Understøttelse af grafikkort med 6K | Ja |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 200 GB/sek. |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 6 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 3 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | Fuld HD |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Porte & Grænseflader
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 3 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| Docking-stik | Ja |
| Opladningsport type | MagSafe 3 |
Præstation
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Stemmestyring | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Trackpad |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Tastatur i fuld størrelse | Ingen |
Software
| Apple Intelligence | Ja |
| Forudinstalleret software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, GarageBand, Home, iMovie, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Siri, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos |
| Operativsystem installeret | macOS Ventura |
Specifikke funktioner for mærket
| Tilgængelighedsfunktioner | Lukkede billedtekster, Increase Contrast, Reduce Motion, Siri og diktering, Switch Control, Text to Speech, VoiceOver, Zoom |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 70 Wh |
| Vedvarende afspilningstid, video | 18 t |
| Browsing tid (Wi-Fi) | 12 t |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 67 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 0 - 90% |
| Driftshøjde | 0 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4500 m |
| Maksimal forsendelseshøjde | 10500 m |
Bæredygtighed
| Overholdelse af bæredygtighed | Ja |
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
| Indeholder ikke | Arsen, Beryllium, Kviksølv, PVC/BFR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 312,6 mm |
| Dybde | 221,2 mm |
| Højde | 15,5 mm |
| Vægt | 1,6 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | USB Type-C to MagSafe 3 |