Apple MacBook Pro bærbar PC
Apple M1 Pro - 16 GB - 512 GB SSD svejset - Apple M1 Pro 14-core - 14.2"
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium |
Display
| Skærm diagonal | 36,1 cm (14.2") |
| Skærmopløsning | 3024 x 1964 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Skærmens lysstyrke | 1600 cd/m² |
| Pixeltæthed | 254 ppi |
| TrueTone-teknologi | Ja |
| Maksimal opdateringshastighed | 120 Hz |
| Kontrastforhold (typisk) | 1000000:1 |
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | Extreme Dynamic Range (XDR) |
Processor
| Processorproducent | Apple |
| Processorserie | Apple M |
| Processorgeneration | 1st Generation Apple M Pro |
| Processormodel | M1 Pro |
| Processorkerner | 8 |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processorenhed (NPU)-kerner | 16 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Apple |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Apple GPU |
| Indbyggede grafikadapterkerner | 14 |
| Understøttelse af indbygget 4K grafikadapter | Ja |
| Understøttelse af grafikkort med 6K | Ja |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 200 GB/sek. |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 6 |
| Antal mikrofoner | 3 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | Fuld HD |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Thunderbolt-teknologi | Ja |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 3 |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Præstation
| Stemmestyring | Ja |
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Reparationsindeks | 6.4 |
Tastatur
| Pegeredskab | Trackpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Baggrundsbelyst farve på tastatur | Hvid |
| Tastatur i ø-stil | Ja |
| Antal taster på tastatur | 79 |
Software
| Apple Intelligence | Ja |
| Operativsystem installeret | macOS Monterey |
| Medfølgende software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, GarageBand, Home, iMovie, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Siri, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos |
Specifikke funktioner for mærket
| Tilgængelighedsfunktioner | Lukkede billedtekster, Reduce Motion, Switch Control, VoiceOver, Increase Contrast, Siri og diktering, Text to Speech, Zoom |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 70 Wh |
| Browsing tid (Wi-Fi) | 11 t |
| Vedvarende afspilningstid, video | 17 t |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 67 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 0 - 90% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4500 m |
| Maksimal forsendelseshøjde | 10500 m |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
| Indeholder ikke | PVC, Arsen, Kviksølv, BFR, Beryllium |
Vægt & størrelser
| Bredde | 312,6 mm |
| Dybde | 221,2 mm |
| Højde | 15,5 mm |
| Vægt | 1,6 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | USB Type-C |