Apple MacBook Air Bærbar PC
Apple M2 - 16 GB - 256 GB SSD svejset - 13.6" IPS
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium |
| Introduktionsår | 2024 |
Display
| Skærm diagonal | 34,5 cm (13.6") |
| Skærmopløsning | 2560 x 1664 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| Paneltype | IPS |
| Vis navn til markedsføring af teknologi | Flydende retina |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Pixeltæthed | 224 ppi |
| TrueTone-teknologi | Ja |
| RGB-farverum | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Antal understøttede eksterne skærme | 1 |
Processor
| Processorproducent | Apple |
| Processorserie | Apple M |
| Processorgeneration | Apple M 2nd Gen |
| Processormodel | M2 |
| Processorkerner | 8 |
| Performance-kerner | 4 |
| Effektive kerner | 4 |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processorenhed (NPU)-kerner | 16 |
| Neural processor-enhed (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Hukommelse form faktor | On-board |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 256 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 256 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 256 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Apple |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Apple |
| On-board grafikkort, model | Apple GPU |
| Indbyggede grafikadapterkerner | 8 |
| Understøttelse af grafikkort med 6K | Ja |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 100 GB/sek. |
Lyd
| Lydsystem | Dolby Atmos |
| Antal indbyggede højttalere | 4 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 3 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | Fuld HD |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel |
Netværk
| Generering af mobilnetværk | Ikke understøttet |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Porte & Grænseflader
| Antal Thunderbolt 3-porte | 2 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| Docking-stik | Ja |
| Opladningsport type | MagSafe 3 |
Præstation
| Stemmestyring | Ja |
| Sensor for omgivende lys | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Trackpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Antal taster på tastatur | 79 |
Software
| Apple Intelligence | Ja |
| Forudinstalleret software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, GarageBand, Home, iMovie, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Siri, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos |
| Operativsystem installeret | macOS Sonoma |
Processor særlige funktioner
| Video-afkodningsmotor | Ja |
| Video-kodningsmotor | Ja |
Specifikke funktioner for mærket
| Brandspecifikke teknologier | Bred farve (P3) |
| Tilgængelighedsfunktioner | Increase Contrast, Reduce Motion, Siri og diktering, Switch Control, VoiceOver, Zoom |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 52,6 Wh |
| Browsing tid (Wi-Fi) | 15 t |
| Vedvarende afspilningstid, video | 18 t |
| Hurtig opladning | Ja |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 30 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50/60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 0 - 90% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4500 m |
| Maksimal forsendelseshøjde | 10500 m |
Bæredygtighed
| Indeholder ikke | Arsen, Beryllium, Kviksølv, PVC/BFR |
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 304,1 mm |
| Dybde | 215 mm |
| Højde | 11,3 mm |
| Vægt | 1,24 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | USB Type-C to MagSafe 3 |
Andre funktioner
| Garantiperiode | 1 År |