Apple MacBook Air
13.3" - M1 - 8 GB RAM - 512 GB SSD - dansk
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium |
| Introduktionsår | 2020 |
Display
| Skærm diagonal | 33,8 cm (13.3") |
| Skærmopløsning | 2560 x 1600 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| Paneltype | IPS |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Pixeltæthed | 227 ppi |
Processor
| Processorproducent | Apple |
| Processorserie | Apple M |
| Processorgeneration | 1st Generation Apple M |
| Processormodel | M1 |
| Processorkerner | 8 |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processorenhed (NPU)-kerner | 16 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Maksimal intern hukommelse | 8 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | Apple |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Apple GPU |
| Indbyggede grafikadapterkerner | 8 |
| Understøttelse af grafikkort med 6K | Ja |
Lyd
| Lydsystem | Dolby Atmos |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | HD |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB4 Gen 3x2-porte | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Præstation
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Reparationsindeks | 7 |
Tastatur
| Pegeredskab | Trackpad |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Tastatur i ø-stil | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
Software
| Apple Intelligence | Ja |
| Operativsystem installeret | macOS Big Sur |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 49,9 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 18 t |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 30 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 0 - 90% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 10500 m |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 304,1 mm |
| Dybde | 212,4 mm |
| Højde | 16,1 mm |
| Højde (front) | 4,1 mm |
| Højde (bagside) | 1,61 cm |
| Vægt | 1,29 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | USB Type-C |