Apple MacBook Air
13.3" - Core i5 - 8 GB RAM - 128 GB SSD - dansk
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 33,8 cm (13.3") |
| Skærmopløsning | 1440 x 900 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Skærmoverflade | Glans |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i5 |
| Processorgeneration | 5th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor boost frekvens | 2,9 GHz |
| Processorfrekvens | 1,8 GHz |
| Processor-cache | 3 MB |
| Processor cache type | L3 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR3-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Hukommelsesur hastighed | 1600 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 8 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 128 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 128 GB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® HD Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel® HD Graphics 6000 |
| Maksimal opløsning | 3840 x 2160 pixel |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 4.0 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| DVI-port | Ingen |
| Antal Thunderbolt 2-porte | 1 |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| Docking-stik | Ingen |
Præstation
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Reparationsindeks | 6.7 |
Tastatur
| Pegeredskab | Trackpad |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Tastatur i ø-stil | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
| Antal taster på tastatur | 79 |
Software
| Operativsystem installeret | macOS Sierra |
| Medfølgende software | iMovie GarageBand Siri Safari FaceTime Photo Booth iTunes iBooks App Store Time Machine |
Processor særlige funktioner
| Intel® Turbo Boost Teknologi | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 54 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 12 t |
| Standby tid | 30 dage |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 45 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| DC-in-stik | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 0 - 90% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 325 mm |
| Dybde | 227 mm |
| Højde (front) | 3 mm |
| Højde (bagside) | 1,7 cm |
| Vægt | 1,35 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Strømledning inkluderet | Ja |