Acer Chromebook 511 C736-TCO Bærbar PC
Intel N-series N100 - 4 GB LPDDR5 - 64 GB eMMC - Kingston - 11.6" IPS
Design
| Produkttype | Chromebook |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 29,5 cm (11.6") |
| Skærmopløsning | 1366 x 768 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | HD |
| Paneltype | IPS |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Skærm diagonal (metrisk) | 29,5 cm |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processormodel | N100 |
| Processorkerner | 4 |
| Processor boost frekvens | 3,4 GHz |
| Processor-cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 4 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 64 GB |
| Lagermedie | Flash |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® UHD Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Producent af WLAN-controller | Intel |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 2 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
Software
| Operativsystem installeret | ChromeOS |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 3 |
| Batterilevetid (maks.) | 12 t |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 45 W |
Vægt & størrelser
| Bredde | 296 mm |
| Dybde | 211,3 mm |
| Højde | 21 mm |
| Vægt | 1,35 kg |