Acer Chromebook 14 CB3-431-C8YS
14" - Celeron N3160 - 4 GB RAM - 32 GB eMMC - nordisk
Design
| Produkttype | Chromebook |
| Produktfarve | Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Paneltype | IPS |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processormodel | N3160 |
| Processorkerner | 4 |
| Processortråde | 4 |
| Processor boost frekvens | 2,24 GHz |
| Processorfrekvens | 1,6 GHz |
| Processor-cache | 2 MB |
| Processor cache type | L2 |
| Processor sokkel | BGA 1170 |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processorserie | Intel® Celeron®; Intel Celeron N3000 series |
| Processor kodenavn | Braswell |
| Stepping | D1 |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Scenario Design Power (SDP) | 4 W |
| Tjunction | 90 °C |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x2+2x1, 1x4, 2x2, 4x1 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 4 |
| Fejlkorrigerende kode understøttet af processor | Ingen |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 4 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR3-SDRAM |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 32 GB |
| Lagermedie | Flash |
| Flash-hukommelse | 32 GB |
| Flashdrevgrænseflade | Flash |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® HD Graphics |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Intel® HD Graphics 400 |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Antal udførelsesenheder | 12 |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 320 MHz |
| Indbygget grafikadapter burst-frekvens | 640 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
Lyd
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| DVI-port | Ingen |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| Docking-stik | Ingen |
| Samlet antal SATA-stik | 2 |
| Antal SATA III-stik | 2 |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | ChromeOS |
Processor særlige funktioner
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Ja |
| Intel® Secure Boot Technology version | 1,00 |
| Intel® OS Guard | Ingen |
| Intel® 64 | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Processor-pakke størrelse | 25 x 27 mm |
| Processor kode | SR2KP |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ingen |
| Intel® sikkerhedsstart | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Rapid Storage Teknologi | Ingen |
| Processor ARK ID | 91831 |
| Intel® Identity Protection Technology version | 1,00 |
| Intel® Secure Key Technology version | 1,00 |
| Intel® Smart Connect Teknologi | Ingen |
| Intel® Anti-Theft Teknologi (Intel® AT) | Ingen |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ingen |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ingen |
| Intel® Enhanced Halt State | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Clear Video Teknologi til MID (Intel® CVT for MID) | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ja |
| UART | Ja |
| Intel® Small Business Advantage (SBA) version | 0,00 |
| Intel® Smart Response Technology version | 0,00 |
| Intel® Stable Billede Platform Program (SIPP) version | 0,00 |
| Intel® Smart Connect Technology-version | 0,00 |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | Ingen |
| Intel® Mindre Forretnings-fordele (Intel® SBA) | Ingen |
| Intel HD Audio Teknologi | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ingen |
| Intel® Insider™ | Ingen |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ingen |
| Konfliktfri processor | Ja |
| Integreret 4G WiMAX | Ingen |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Antal battericeller | 3 |
| Batterikapacitet | 3920 mAh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 45 W |
| DC-in-stik | Ja |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ingen |
Vægt & størrelser
| Bredde | 341 mm |
| Dybde | 236,6 mm |
| Højde | 16,9 mm |
| Vægt | 1,68 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |
Andre funktioner
| Intel® segment tagging | Uddannelse |
The Acer Chromebook 14 has everything you’d expect and then gives you more. For one thing, it’s completely encased in aluminum alloy. Then you get a bigger 14-inch anti-glare screen, long hours of battery life and enhanced wireless speeds.