Acer Aspire Go 15 AG15-72P-780E Intel Core 7 150U Laptop 39,6 cm (15.6") Fuld HD 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Sølv
Design
| Farvenavn | Pure Silver |
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Markedspositionering | Forbruger |
Display
| Skærm diagonal | 39,6 cm (15.6") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Paneltype | IPS |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Skærm diagonal (metrisk) | 39,6 cm |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel Core 7 |
| Processorgeneration | Intel Core (Series 1) |
| Processormodel | 150U |
| Processorkerner | 10 |
| Processortråde | 12 |
| Processor boost frekvens | 5,4 GHz |
| Processorfrekvens | 1,8 GHz |
| L3-cache | 12 MB |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| NVMe | Ja |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Intel Graphics |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | Fuld HD |
| Privatlivskamera | Ja |
| Privatlivets fred type | Privatlivsnedlukning |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenne type | 2x2 |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Tastaturopsætning | QWERTY |
| Tast til andenpilot | Ja |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Home |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batterikapacitet | 53 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
| USB-ladespænding | 5 V |
| USB-ladestrøm | 3 A |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,53 kg |