Acer Aspire 14 AI A14-61M-R6S2 AMD Ryzen AI 7 PRO 350 Laptop 35,6 cm (14") WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Tysk Sølv
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | WUXGA |
| Vis navn til markedsføring af teknologi | CineCrystal |
| Paneltype | OLED |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| RGB-farverum | DCI-P3 |
| Farveområde | 100% |
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorserie | AMD Ryzen AI 7 PRO |
| Processorgeneration | AMD Ryzen AI PRO 300 Series |
| Processormodel | 350 |
| Processorkerner | 8 |
| Processortråde | 16 |
| Processor boost frekvens | 5 GHz |
| Processorfrekvens | 3,5 GHz |
| L3-cache | 16 MB |
| L2-cache | 8 MB |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Samlet processorydelse op til | 66 TOPs |
| NPU-ydeevne op til | 50 TOPs |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5x-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel Arc Graphics |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon 860M |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | Fuld HD |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB4 Gen 3x2-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Tastaturopsætning | QWERTZ |
| Tastatursprog | Tysk |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Home |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 3 |
| Batterikapacitet | 65 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 17 t |
| Indikator for batteriopladning | Ja |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
| USB-ladespænding | 5 V |
| USB-ladestrøm | 3 A |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
Vægt & størrelser
| Bredde | 312 mm |
| Dybde | 225,9 mm |
| Højde | 15,9 mm |
| Vægt | 1,25 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |