MSI Raider GE78HX Bærbar PC
Intel Core i9 (13th Gen) 13950HX / 2.2 GHz - 64 GB DDR5 - SSD - 17"
Design
| Farvenavn | Core Black |
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 43,2 cm (17") |
| Skærmopløsning | 2560 x 1600 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Quad HD+ |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i9 |
| Processorgeneration | 13th gen Intel® Core™ i9 |
| Processormodel | i9-13950HX |
| Processorkerner | 24 |
| Processor boost frekvens | 5,5 GHz |
| Performance-kerner | 8 |
| Effektive kerner | 16 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 5,5 GHz |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 4 GHz |
| Processor-cache | 36 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Bus type | DMI4 |
| Konfigurerbar TDP-down | 45 W |
| Maksimal turbokraft | 157 W |
| Processor base power | 55 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 5600 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 4 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 4 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 4 TB |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SD |
Grafik
| Producent af diskret GPU-udstyr | NVIDIA |
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 12 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® UHD Graphics |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
Lyd
| Lydsystem | Nahimic 3 |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | Fuld HD |
| Video capture hastighed | 30 fps |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Ethernet LAN | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Præstation
| Bundkort chipsæt | Intel HM770 |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Baggrundsbelyst farve på tastatur | RGB |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
Processor særlige funktioner
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
Batteri
| Antal battericeller | 4 |
| Batterikapacitet | 99 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 330 W |
Vægt & størrelser
| Bredde | 380 mm |
| Dybde | 298 mm |
| Højde | 23 mm |
| Vægt | 3,1 kg |