Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 82VG Bærbar PC
AMD Ryzen 3 7320U / 2.4 GHz - 8 GB LPDDR5 - 128 GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe) - 15.6" TN
Design
| Farvenavn | Cloud Grey |
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Grå |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Acrylonitrilbutadienstyren, Polykarbonat (PC) |
Display
| Skærm diagonal | 39,6 cm (15.6") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Paneltype | TN |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Antirefleksskærm | Ja |
| Skærmens lysstyrke | 220 cd/m² |
| RGB-farverum | NTSC |
| Farveområde | 45% |
| Kontrastforhold (typisk) | 400:1 |
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 3 |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processormodel | 7320U |
| Processorkerner | 4 |
| Processor boost frekvens | 4,1 GHz |
| Processorfrekvens | 2,4 GHz |
| Processor-cache | 4 MB |
| Processor cache type | L3 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Hukommelsesur hastighed | 5500 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 8 GB |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 128 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 128 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 128 GB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 3.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MMC, SD, SDHC, SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | AMD |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon 610M |
Lyd
| Lydsystem | Dolby Audio |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 1,5 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
| Front kamera HD type | HD |
| Privatlivskamera | Ja |
| Privatlivets fred type | Privatlivsnedlukning |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.1 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 2.0-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 1.4b |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Præstation
| Bundkort chipsæt | AMD SoC |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ingen |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Tastatursprog | Nordisk |
Software
| Operativsystem sprog | Engelsk, Finsk, Norsk, Slovensk |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Home in S mode |
| Medfølgende software | Office Trial |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 42 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 9 t |
| Vedvarende afspilningstid, video | 14 t |
| Hurtig opladning | Ja |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50/60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ingen |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Adgangskodebeskyttelse type | HDD, Strøm til, Tilsynsførende |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | 5 - 43 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 8 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
| Maksimal forsendelseshøjde | 3048 m |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | RoHS |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR, ErP |
Vægt & størrelser
| Bredde | 360,2 mm |
| Dybde | 236 mm |
| Højde | 17,9 mm |
| Vægt | 1,58 kg |