HPE Aruba Networking CX 8100 48x10G SFP+ 4x40/100G QSFP28 Switch
switch - 48 porte - Administreret - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Nej |
| Antal SFP + modulslots | 48 |
| Antal USB Type-A-porte | Ja |
| Port til konsol | RJ-45/USB Type-C |
| QSFP28-portmængde | 4 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bj, IEEE 802.3by, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja |
| Port-spejlning | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Vituelle LAN funktioner | Port-based VLAN |
| Antal VLAN'er | 1024 |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 1760 Gbit/sek. |
| MAC adresselabel | 147456 entries |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Pakke bufferlager | 32 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP relay, DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| SSH/SSL support | Ja |
| Godkendelsestype | RADIUS, TACACS+ |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
| IPv4 multicast indtastninger | 4096 |
| IPv6 multicast indtastninger | 4096 |
| MLD indtastninger | 4096 |
Protokoller
| Administrationsprotokoller | SNMPv2c, SNMPv3 |
| Routing-protokoller | BGP, BGP4, OSPF, RIP-2, RIPng, VRRP |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Nej |
| Formfaktor | 1U |
| Understøttelse af redundante blæsere | Ja |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Luftflow retning | Luftstrøm fremad-bagud |
Præstation
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A72 |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Hukommelsestype | RAM / Flash |
| Intern hukommelse | 16384 MB |
| Flashhukommelse | 32768 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Antal strømforsyninger | 2 |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 47/63 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 450 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Nej |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 45 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4600 m |
| Varmeafgivelse | 1535 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 442.5 mm |
| Dybde | 406.4 mm |
| Højde | 44 mm |
| Vægt | 8.39 kg |