Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 21SR Bærbar PC
Intel Core Ultra 7 (Serie 2) 255H / 2 GHz - 32 GB DDR5 - 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) - 16" IPS
Bærbar inkl. Office pakken home and student
=
12.239,-
DKK
(9.791,20 ekskl. moms)
Bærbar inkl. Docking Station
1x
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 21SR Bærbar PC
1x
FG Universal Docking Station USB-C 5K - Dual 4K med 100W strømforsyning til bærbar
=
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 21SR Bærbar PC
1x
FG Universal Docking Station USB-C 5K - Dual 4K med 100W strømforsyning til bærbar
Før
11.939,-
DKK
SPAR
100,-
DKK
11.839,-
DKK
(9.471,20 ekskl. moms)
| Produkttype | Notebook - 180° hængselsdesign |
| Operativsystem | Windows 11 Pro - dansk/ engelsk / finsk / norsk / svensk |
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Serie 2) 255H / 2 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.1 GHz |
| Antal kerner | 16-core |
| Ydeevnekerner | 6 |
| Effektive Kerner | 10 |
| Cache | 24 MB |
| Funktioner | Integreret hukommelsescontroller |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-ydeevne Op Til (TOPS) | 13 TOPS |
| Total processorpræstation op til (TOPS) | 96 TOPS |
| AI datatype understøttelse på NPU | INT8 |
| Sparsitet Understøttelse | Ja |
| AI softwarerammer understøttet af NPU | DirectML, OpenVINO, WebNN, WindowsML, ONNX RT |
| Understøttelse af Windows Studio Effekter | Ja |
| RAM | 32 GB (1 x 32 GB) |
| Maks. understøttet RAM | 64 GB |
| Teknologi | DDR5 SDRAM; Litium-polymer |
| Hastighed | 5600 MT/s |
| Vurderet hastighed | 5600 MT/s |
| Model | SO DIMM 262-PIN |
| Antal åbninger | 2 |
| Tomme åbninger | 1 |
| Hovedlager | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
| Type | 16" - IPS; Tastatur, TrackPoint, UltraNav |
| Opløsning | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-sync hastighed ved maks. opløsning | 60 Hz |
| Widescreen | Ja |
| Billedformatforhold | 16:10 |
| Billedklarhed | 300 cd/m² |
| Vandret synsvinkel | +85 / -85 |
| Lodret synsvinkel | +85 / -85 |
| Farvespektrum | 45% NTSC |
| Egenskaber | Blændfri, Low Blue Light-teknologi; Multimedie kontrol, spildresistent, multi-touch touchpad, Copilot-nøgle; Wake-on-LAN (WOL), dobbelt strøm (2x2); Adgangskode for administrator, systemsadgangskode, opstartsadgangskode, selvhelbredende BIOS, NVMe-adgangskode, certifikatbaseret BIOS-autentificering, FIDO (Fast Identity Online) autentificering |
| Grafik-processor | Intel Arc Graphics 140T - op til 74 TOPS |
| Maks. understøttede skærme | 3 eksterne skærm(e) |
| Videosystemegenskaber | Fungerer som Intel-grafik (til enkeltkanalhukommelse) |
| Kamera | Ja - 1080p |
| Kameraegenskaber | Privatlivslukker, Windows Hello, fikseret fokus, Temporal Noise Reduction, hybrid FHD/IR-kamera |
| Lyd | Stereohøjttalere, dobbelt array-mikrofon |
| Codec | Senary SN6147 |
| Overensstemmelsesstandarder | High Definition Audio, Dolby Atmos; RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Audiofunktioner | Output: Harman audioteknologi; Input: smart støjannullering |
| Tastaturbagbelysning | Ja |
| Tastatur layout | Nordisk |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Trådløs | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Trådløs controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 - M.2 Card |
| Netværksinterface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I219-V |
| Kapacitet | 64 Wh |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
| Holdere | 1 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 fri) |
| Interfacedetaljer | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 2 (Always On) ¦ USB-C 3.2 Gen 2x2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.1) ¦ USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery 3.1) ¦ HDMI (4K support) ¦ Kombostik til hovedtelefon/mikrofon (mini-telefon 3,5 mm) ¦ LAN (RJ-45) |
| Med software | Lenovo AI Now |
| Farve | Sort |
| Materiale af etui | Aluminium (top), aluminium (bund) |
| Sikkerhed | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeraftrykslæser |
| Tyveri/Indtrængningsbeskyttelse | Sikkerhedslåseåbning (kabellåse solgt separat) |
| Sikkerhedsåbningstype | Kensington nano sikkerhedsåbning |
| Udstyr inkluderet | USB-C strømadapter |
| Lokalisering | Sprog: Engelsk, Nordisk / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Fabrikant Sælger Program | Lenovo TopSeller |
| Dimensioner (B x D x H) | 35.6 cm x 24.9 cm x 2.115 cm |
| Vægt | 1.63 kg |
| TCO-certificeret | - TCO certificeret, generation 10, til bærbare computere |
| EPEAT kompatibel | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR-certificeret | Ja |
| Karbonfodaftryk | 182 kg karbonudledning |
| Samlet CF/enhed standard afvigelse (kg CO2e) | 28 |
| PAIA Version | 1.4.7 |
| Service & Support | Basisgaranti - 1 år - levering og afhentning ¦ Udvidet garanti - 3 år - levering og afhentning |
| Pakket service | 3 års Lenovo courier/indlevering, CO2-kompensation 0,5 ton (2. generation) |
| Min. driftstemperatur | 5 °C |
| Maks. driftstemperatur | 35 °C |
| Fugtighedsgrad ved brug | 8 - 95% |