ASUS Chromebook Flip CM1 CM1400FXA-EC0031
14" 3015Ce - 8 GB RAM - 64 GB eMMC
Design
| Farvenavn | Transparent Silver |
| Produkttype | Chromebook |
| Produktfarve | Sølv |
| Formfaktor | Konvertibel (mappe) |
| Markedspositionering | Hjem |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ja |
| HD-type | Fuld HD |
| Paneltype | LCD |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Skærmoverflade | Glans |
| Skærmens lysstyrke | 250 cd/m² |
| RGB-farverum | NTSC |
| Farveområde | 45% |
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorserie | AMD 3000 |
| Processormodel | 3015Ce |
| Processorkerner | 2 |
| Processor boost frekvens | 2,3 GHz |
| Processorfrekvens | 1,2 GHz |
| Processor-cache | 4 MB |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Maksimal intern hukommelse | 8 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 64 GB |
| Lagermedie | eMMC |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| 4 | AMD |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics |
Lyd
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | HD |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenne type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 2 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
Software
| Operativsystem installeret | ChromeOS |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 3 |
| Batterikapacitet | 50 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 45 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsadapterens udgangsstrøm | 3 A |
| Udgangsspænding for vekselstrømsadapter | 15 V |
| USB strømforsyning | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 326,5 mm |
| Dybde | 228,8 mm |
| Højde | 18,6 mm |
| Vægt | 1,65 kg |