Acer Nitro 5 AN517-41-R31N
17.3" - Ryzen 7 5800H - 16 GB RAM - 1.024 TB SSD - Nordisk
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 43,9 cm (17.3") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Paneltype | IPS |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Maksimal opdateringshastighed | 144 Hz |
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 7 |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processormodel | 5800H |
| Processorkerner | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,4 GHz |
| Processorfrekvens | 3,2 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| Producent af diskret GPU-udstyr | NVIDIA |
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 3080 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics |
Lyd
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | HD |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenne type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Home |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 4 |
| Batterikapacitet | 57,5 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 9 t |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 180 W |
| DC-in-stik | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Adgangskodebeskyttelse type | HDD, Tilsynsførende, Bruger |
Vægt & størrelser
| Bredde | 403,5 mm |
| Dybde | 280 mm |
| Højde | 24,9 mm |
| Vægt | 2,7 kg |