Acer Predator Orion 7000 PC Gaming Desktop Intel Core Ultra 7 265KF, 32GB DDR5 RAM, 2000GB M.2 SSD, NVIDIA® GeForce® RTX™ 5090 (32GB GDDR6X), Windows
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processorserie | Intel Core Ultra 7 |
| Processormodel | 265KF |
| Processorkerner | 20 |
| Processortråde | 20 |
| Processor boost frekvens | 5,5 GHz |
| Performance-kerner | 8 |
| Effektive kerner | 12 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 5,4 GHz |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 4,6 GHz |
| Basisfrekvens af performancekerne | 3,9 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 3,3 GHz |
| Processor-cache | 30 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Maksimal turbokraft | 250 W |
| Processor base power | 125 W |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| Understøttelse af sparsomhed | Ja |
| Understøttelse af Windows Studio-effekter | Ja |
| AI-softwareframeworks understøttet af NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Samlet processorydelse op til | 25 TOPs |
| NPU-ydeevne op til | 13 TOPs |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 2 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 2 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 2 TB |
Grafik
| Producent af diskret GPU-udstyr | NVIDIA |
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort | Ingen |
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 32 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR7 |
| Antal diskrete grafikadaptere | 1 |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Antal grafikadapter DisplayPorts | 3 |
| Antal grafikadapter HDMI-porte | 1 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 3 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Thunderbolt 4 porte antal | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Mikrofonindgang | Ja |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Design
| Kabinettype | Desktop |
| Understøttet placering | Lodret |
| Produktfarve | Sort |
Præstation
| Markedspositionering | Spil |
| Bundkort chipsæt | Intel Z890 |
| Lydsystem | DTS:X Ultra |
| Produkttype | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Home |
Strømstyring
| Strømforsyning | 1200 W |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | BSMI, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC) |
Vægt & størrelser
| Bredde | 219 mm |
| Dybde | 504,8 mm |
| Højde | 485 mm |
Display
| Skærm inkluderet | Ingen |