Apple iMac with Retina 5K display
alt-i-én - Core i7 3.8 GHz - 8 GB - SSD 512 GB - LED 27" - dansk
Display
| Skærm diagonal | 68,6 cm (27") |
| Skærmopløsning | 5120 x 2880 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | 5K Ultra HD |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 10th gen Intel® Core™ i7 |
| Processorkerner | 8 |
| Processor boost frekvens | 5 GHz |
| Processorfrekvens | 3,8 GHz |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
| Hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | SO-DIMM |
| Hukommelsesur hastighed | 2666 MHz |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 4 GB |
| Hukommelse form faktor | DIMM/SO-DIMM |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ja |
| Diskret grafikadaptermodel | AMD Radeon Pro 5500 XT |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
Lyd
| Indbyggede højttaler(e) | Ja |
| Antal højttalere | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Indbygget kamera | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Antal Thunderbolt 3-porte | 2 |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Design
| Husmateriale | Aluminium |
| Produktfarve | Sølv |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Slot til kabellås | Ja |
| Tænd/sluk-knap | Ja |
Præstation
| Produkttype | All-in-One PC |
Software
| Operativsystem installeret | macOS Catalina 10.15 |
Strømstyring
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50/60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 650 mm |
| Dybde (med stativ) | 203 mm |
| Højde (med stativ) | 516 mm |
| Vægt (med stativ) | 9,42 kg |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
Emballage indhold
| Mus inkluderet | Ja |
| Tastatur inkluderet | Ja |
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm, Lightning |