Apple iMac with 4.5K Retina display
alt-i-én M1 - 8 GB - SSD 512 GB - LED 24" - tysk
Display
| Skærm diagonal | 61 cm (24") |
| Skærmopløsning | 4480 x 2520 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | 4.5K Ultra HD |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Pixeltæthed | 218 ppi |
Processor
| Processorproducent | Apple |
| Processorserie | Apple M |
| Processorgeneration | 1st Generation Apple M |
| Processormodel | M1 |
| Processorkerner | 8 |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processorenhed (NPU)-kerner | 16 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 8 GB |
| Hukommelse form faktor | On-board |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Apple |
| On-board grafikkort | Ja |
| On-board grafikkort, model | Apple GPU |
| Indbyggede grafikadapterkerner | 8 |
| Understøttelse af grafikkort med 6K | Ja |
Lyd
| Indbyggede højttaler(e) | Ja |
| Antal højttalere | 6 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Lydsystem | Dolby Atmos |
Kamera
| Indbygget kamera | Ja |
| Kamera HD type | HD |
| Billedsignalprocessor | M1 |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 2 |
| Antal USB4 Gen 3x2-porte | 2 |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Design
| Husmateriale | Aluminium |
| Produktfarve | Grøn |
| Introduktionsår | 2021 |
| Tænd/sluk-knap | Ja |
Præstation
| Produkttype | All-in-One PC |
Software
| Apple Intelligence | Ja |
| Operativsystem installeret | macOS Big Sur |
| Medfølgende software | App Store Books Calendar Contacts FaceTime Find My GarageBand Home iMovie Keynote Mail Maps Messages Music News Notes Numbers Pages Photo Booth Photos Podcasts Preview QuickTime Player Reminders Safari Siri Stocks Time Machine TV Voice Memos |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 143 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50/60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
Vægt & størrelser
| Bredde (med stativ) | 547 mm |
| Dybde (med stativ) | 147 mm |
| Højde (med stativ) | 461 mm |
| Vægt (med stativ) | 4,48 kg |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 90% |
| Driftshøjde | 0 - 5000 m |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
Emballage indhold
| Mus inkluderet | Ja |
| Tastatur inkluderet | Ja |
| Tastatur med Touch ID | Ja |
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm, USB Type-C to Lightning |
| Strømkabellængde | 2 m |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84713000 |