Garmin Forerunner 255 Basic
Sort smartwatch
Display
| Skærmteknologi | MIP |
| Skærm diagonal | 3,3 cm (1.3") |
| Altid-tændt skærm | Ja |
| Farveskærm | Ja |
| Skærmtype | Digital |
| Skærmopløsning | 260 x 260 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| Skærmdiameter | 3,3 cm |
| Urets glastype | Corning Gorilla Glass 3 |
Præstation
| FM radio | Ingen |
| Flash-hukommelse | 4 GB |
| Indbygget mikrofon | Ingen |
| Indbyggede højttaler(e) | Ja |
| Indbygget kamera | Ingen |
Design
| Armbånd, materiale | Silikone |
| Båndstørrelse | One size |
| Linse, materiale | Glas |
| Håndled størrelsesområde | 130 - 205 mm |
| Form | Rund |
| Markedspositionering | Sportsur |
| Urkassens størrelse | 46 mm |
| Spænde farve | Sort |
| Urkassens farve | Grå |
| Urkassens materiale | Kulfiberforstærket polymer (CFRP) |
| Bånd, farve | Grå |
| Vandfast | Ja |
| Lukketype | Enkelt spænde stroppespænde |
| Aftagelig rem | Ja |
| Beskyttelsesfunktioner | Vandtæt, Vandtæt |
| Vandtæthed | 5 ATM |
Funktioner
| Pulsmåler | Ja |
| Hjertefrekvens kontakt sensorer | Ja |
| Hjertemåler sensortype | Optisk |
| Hjertemåling | Automatisk |
| Blodiltsensor | Ja |
| Kørt distance | Ja |
| Skridttæller | Ja |
| Kalorieforbrænding | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Aktivitetstracker | Ja |
| Multisport tilstand | Ja |
| Personlige mål | Ja |
| Søvnkvalitet | Ja |
| Advarsel om tid/distance | Ingen |
| Avanceret træning | Ja |
| Vejrudsigt | Ja |
| Musikkontrol | Ja |
| Virtual partnerfunktion | Ja |
| Opkaldsmeddelelser | Ja |
| Automatisk registrering af daglige aktiviteter | Ja |
| Overvågning af aktivitet | Ja |
| Timer | Ja |
| Kalender | Ja |
| SMS meddelelser | Ja |
| Vejrdisplay | Ja |
| Ur-indstilling | 12t/24t |
| Stopur | Ja |
| Musikafspiller | Ja |
| Højdemåler barometer | Ja |
| Smart notifikationer | Ja |
| Elektronisk kompas | Ja |
| Kalender notifikationer | Ja |
| Vækkeur | Ja |
| Kalorieoptælling baseret på hjerteslag | Ja |
| Hjerteslag dataoverførsel | Bluetooth/ANT+ |
| Anbefalet aktivitet | Klatring, Cykling, Dykning, Fitness, Golf, Løb, Svømning |
| Lydalarmer | Ja |
| Intervaltræning | Ja |
| Barometer | Ja |
| Termometer | Ja |
Netværk
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| ANT+ aktiveret | Ja |
| GPS (satellit) | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
Porte & Grænseflader
| Bluetooth | Ja |
| USB-port | Ingen |
| Near Field Communication (NFC) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Tilslutning af hovedtelefoner | Bluetooth |
Strømstyring
| Batterilevetid (maks.) | 336 t |
| Batterilevetid | 14 dage |
| Batterilevetid (GPS-tilstand) | 16 t |
| Standbytid (Bluetooth slukket) | 25 t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 45,6 mm |
| Dybde | 45,6 mm |
| Tykkelse | 1,29 cm |
| Vægt | 49 g |
