Intel Next Unit of Computing Kit 10 Performance
NUC10i5FNH - mini PC Core i5 10210U 1.6 GHz - 0 GB - ingen HDD
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i5 |
| Processorgeneration | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processormodel | i5-10210U |
| Processorkerner | 4 |
| Processortråde | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,2 GHz |
| Processorfrekvens | 1,6 GHz |
| Indbygget processer | Ja |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor-cache | 6 MB |
| Thermal Design Power (TDP) | 25 W |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 42,6 GB/sek. |
| Processor kodenavn | Comet Lake |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
Hukommelse
| Hukommelses slots type | SO-DIMM |
| Antal hukommelsesstik | 2 |
| Antal DIMM-slots | 2 |
| Udtageligt hukommelseskortstik | SDXC with UHS-II support |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2666 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Hukommelsesspænding | 1.2 V |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 42,6 GB/sek. |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Fejlkorrigerende kode | Ingen |
Lagring
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
| Understøttede lagerdisk størrelser | M.2,2.5 |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Antal understøttede lagerdiske | 2 |
| RAID-niveauer | 0, 1 |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SDXC |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
| Grafikadapter familie | Intel |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
| Antal understøttede skærme | 3 |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| LAN Kontroller | Intel® I219-V |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 2 |
| Antal interne USB 2.0-porte | 2 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.0b |
| DisplayPort-version | 1.2 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Antal SATA III-stik | 2 |
| Antal USB-porte | 7 |
| Grafikudgang | HDMI 2.0b; USB-C (DP1.2) |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal Thunderbolt 3-porte | 1 |
| M.2-kortslot (opbevaring) | 2242/2280 |
| DC-in-stik | Ja |
Udvidelsessokler
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Antal M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x4, 2x2, 1x2+2x1, 4x1 |
Design
| Kabinettype | UCFF |
| Produktfarve | Sort |
| Tænd-/slukkontakt | Ja |
| Produkttype | Mini PC barebone |
| Status | Launched |
| ARK ID | 189239 |
Præstation
| Motherboard form faktor | UCFF |
| Processor sokkel | BGA 1528 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ingen |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Understøttet RAID-konfiguration | 2.5" HDD/SSD + M.2 SATA SSD (RAID-0 RAID-1) |
| Forbruger infrarød Rx-sensor | Ja |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G157815L2 |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
Processor særlige funktioner
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ingen |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® My WiFi Teknologi (Intel® MWT) | Ja |
| Intel® Rapid Storage Teknologi | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ingen |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ingen |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Intel® Platform Trust Technology (Intel® PTT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel HD Audio Teknologi | Ja |
Software
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 11 x64, Windows 10 x64 |
| Kompatible operativsystemer | Windows 11 (64-bit), Windows 10 (64-bit) |
| Operativsystem installeret | Ingen |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84713000 |
Strømstyring
| Strømforsyningstype | Ekstern AC-adapter |
| Udgangsspænding for vekselstrømsadapter | 19 V |
Vægt & størrelser
| Bredde | 117 mm |
| Dybde | 112 mm |
| Højde | 51 mm |
Emballage indhold
| Strømledning inkluderet | Ja |
| Processor inkluderet | Intel® Core™ i5-10210U Processor (6M Cache, up to 4.20 GHz) |
Andre funktioner
| Lanceringsdato | Q4'19 |
| Yderligere headere | CEC, 2x USB2.0, FRONT_PANEL, RGB |
| Processor ARK ID | 195436 |
| HDD-størrelse | 2.5" |
| Antal SATA stik | 2 |
| DC indgangsspænding | 19 V |