Dell Precision 3460 Small Form Factor
SFF - Core i7 12700 2.1 GHz - vPro - 16 GB - SSD 512 GB
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-12700 |
| Processorkerner | 12 |
| Processor boost frekvens | 4,9 GHz |
| Processor-cache | 25 MB |
| Bus type | DMI4 |
| Antal installerede processorer | 1 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 8 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Hukommelsesur hastighed | 4800 MHz |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Optisk drevtype | DVD±RW |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ja |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA Quadro T1000 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 4 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort, model | Intel UHD Graphics 770 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,1000,2500,100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Ingen |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 2.0-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2x2 type-C-porte | 1 |
| Antal USB-porte med understøttelse af PowerShare | 1 |
| PowerShare | Ja |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| Antal SATA III-stik | 3 |
Udvidelsessokler
| PCU Ekspres x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
Design
| Kabinettype | SFF |
| Understøttet placering | Lodret |
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Produktfarve | Sort |
| Introduktionsår | 2022 |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ja |
Præstation
| Markedspositionering | Forretning |
| Bundkort chipsæt | Intel W680 |
| Lydsystem | Waves MaxxAudio |
| Produkttype | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Flersproget |
| Windows 11 gratis opgradering | Ja |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Pro |
| Prøvesoftware | Microsoft Office 30 Day |
Processor særlige funktioner
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Idle status | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
Strømstyring
| Strømforsyning | 240 W |
| Strømforsyning indgangsspænding | 90 - 264 V |
| Strømforsyningens indgangsfrekvens | 47/63 Hz |
| 80 PLUS certificering | 80 PLUS Platinum |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 20 - 80% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 10668 m |
| Driftsvibrationer | 0,26 G |
| Ikke-drift vibration | 1,37 G |
| Ikke-drift stød | 105 G |
Vægt & størrelser
| Bredde | 92,6 mm |
| Dybde | 292,8 mm |
| Højde | 290 mm |
| Vægt | 5,38 kg |
Emballage indhold
| Mus kun inkluderet på udvalgte markeder | Ja |
| Tastatur kun inkluderet på udvalgte markeder | Ja |
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm |
Display
| Skærm inkluderet | Ingen |
CO2-aftryk
| Kulstofudledning, energiforbrug (kg CO2e) | 188 |
| Samlet kulstofudledning, standardafvigelse (kg CO2e) | 132 |
| PAIA-version | 1.3.1 |
| Samlet kulstofudledning, uden brugsfase (kg CO2e) | 251 |
| Kulstofudledning, logistik (kg CO2e) | 15 |
| Kulstofudledning, produktion (kg CO2e) | 233 |
| Udledning af kulstof i slutningen af levetiden (kg CO2e) | 4 |
| Samlet CO2-fodaftryk (kg of CO2e) | 439 |