Dell OptiPlex 7070 Ultra
UFF - Core i5 8265U 1.6 GHz - 8 GB - SSD 256 GB
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i5 |
| Processorgeneration | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processormodel | i5-8265U |
| Processorkerner | 4 |
| Processortråde | 8 |
| Processor boost frekvens | 3,9 GHz |
| Processorfrekvens | 1,6 GHz |
| Processor sokkel | BGA 1528 |
| Processor-cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Bus type | OPI |
| Systembus-hastighed | 4 GT/s |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor kodenavn | Whiskey Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Konfigurerbar TDP-up frekvens | 1,8 GHz |
| Konfigurerbar TDP-up | 25 W |
| Konfigurerbar TDP-down frekvens | 0,8 GHz |
| Konfigurerbar TDP-down | 10 W |
| Tjunction | 100 °C |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x4, 2x2 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 32 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM, LPDDR3-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2133 MHz |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 37,5 GB/sek. |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 8 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Hukommelsesur hastighed | 2666 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 256 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Antal installerede lagerdiske | 1 |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 256 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 256 GB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 32 GB |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1100 MHz |
| Antal understøttede skærme (indbygget grafik) | 3 |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 300 MHz |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x3EA0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 2 |
| PowerShare | Ja |
| Antal USB-porte med understøttelse af PowerShare | 1 |
| DVI-port | Ingen |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Mikrofonindgang | Ingen |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| DC-in-stik | Ja |
| Tænd/sluk-knap | Ja |
Design
| Kabinettype | UFF |
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Produktfarve | Sort |
Præstation
| Lydchip | Realtek ALC3204-CG |
| Produkttype | Mini PC |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Flersproget |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Pro |
| Prøvesoftware | Microsoft Office Trial |
Processor særlige funktioner
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® Enhanced Halt State | Ja |
| Intel® Clear Video Teknologi til MID (Intel® CVT for MID) | Ja |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® Identity Protection Technology version | 1,00 |
| Intel® Stable Billede Platform Program (SIPP) version | 0,00 |
| Intel® TSX-NI-version | 0,00 |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® TSX-NI | Ingen |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ingen |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Secure Key Technology version | 1,00 |
| Intel® Smart Response Technology version | 1,00 |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Processor-pakke størrelse | 46x24 mm |
| Processor ARK ID | 149088 |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® My WiFi Teknologi (Intel® MWT) | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
Strømstyring
| Strømforsyning | 65 W |
| Strømforsyning indgangsspænding | 100 - 240 V |
| Strømforsyningens indgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
| Driftshøjde | -15,2 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | -15,2 - 10668 m |
| Driftsvibrationer | 0,66 G |
| Ikke-drift vibration | 1,3 G |
| Stød under drift | 110 G |
| Ikke-drift stød | 160 G |
Vægt & størrelser
| Bredde | 96,1 mm |
| Dybde | 19,7 mm |
| Højde | 256,2 mm |
| Vægt | 650 g |
| Pakkebredde | 494 mm |
| Pakkedybde | 297 mm |
| Pakkehøjde | 213 mm |
| Pakkevægt | 5,33 kg |
Emballage indhold
| Mus kun inkluderet på udvalgte markeder | Ja |
| Tastatur kun inkluderet på udvalgte markeder | Ja |
| Brugervejledning | Ja |
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Strømledning inkluderet | Ja |
Display
| Skærm inkluderet | Ingen |
Andre funktioner
| Stativ inkluderet | Ja |