Dell OptiPlex 3070
mikro - Core i3 9100T 3.1 GHz - 4 GB - SSD 128 GB
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i3 |
| Processorgeneration | 9th gen Intel® Core™ i3 |
| Processormodel | i3-9100T |
| Processorkerner | 4 |
| Processortråde | 4 |
| Processor boost frekvens | 3,7 GHz |
| Processorfrekvens | 3,1 GHz |
| Processor-cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Systembus-hastighed | 8 GT/s |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor litografi | 14 nm |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Konfigurerbar TDP-down | 25 W |
| Konfigurerbar TDP-down frekvens | 2,4 GHz |
| Tjunction | 82 °C |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x8+2x4, 1x16, 2x8 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor sokkel | LGA 1151 (stik H4) |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 64 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2400 MHz |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 37,5 GB/sek. |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 4 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 4 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Hukommelsesur hastighed | 2666 MHz |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 128 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Antal installerede lagerdiske | 1 |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 128 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 128 GB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Indbygget grafikadapterhukommelse | 64 GB |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 350 MHz |
| Antal understøttede skærme (indbygget grafik) | 3 |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1100 MHz |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x3E91 |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN-controller model | Qualcomm QCA9377 |
| Antenne type | 1x1 |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| DVI-port | Ingen |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 1.4 |
| Antal DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort-version | 1.2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Mikrofonindgang | Ingen |
| Linie ud | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| DC-in-stik | Ja |
| Tænd/sluk-knap | Ja |
Design
| Kabinettype | MFF |
| Understøttet placering | Horisontal/vertikal |
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Produktfarve | Sort |
Præstation
| Bundkort chipsæt | Intel® H370 |
| Lydchip | Realtek ALC3234 |
| Lydsystem | Waves MaxxAudio Pro |
| Produkttype | Mini PC |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Flersproget |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Pro |
| Prøvesoftware | Microsoft Office |
Processor særlige funktioner
| Intel® OS Guard | Ja |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Intel® 64 | Ja |
| Specifikation for termisk opløsning | PCG 2015A |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Idle status | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Skalerbarhed | 1S |
| Processor-pakke størrelse | 37.5 x 37.5 mm |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Processor ARK ID | 134871 |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ingen |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® TSX-NI | Ingen |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ingen |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
Strømstyring
| Strømforsyning | 65 W |
| Strømforsyning indgangsspænding | 90 - 264 V |
| Strømforsyningens indgangsfrekvens | 47/63 Hz |
Vægt & størrelser
| Bredde | 36 mm |
| Dybde | 178 mm |
| Højde | 182 mm |
| Vægt | 1,18 kg |
Emballage indhold
| Mus kun inkluderet på udvalgte markeder | Ja |
| Tastatur kun inkluderet på udvalgte markeder | Ja |
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Strømledning inkluderet | Ja |
| Brugervejledning | Ja |
Display
| Skærm inkluderet | Ingen |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84715000 |