Dell 3240 Compact
USFF - Core i7 10700 2.9 GHz - vPro - 16 GB - SSD 512 GB - with 1-year Basic Onsite (CH - 3-year)
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | 10th gen Intel® Core™ i7 |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-10700 |
| Processorkerner | 8 |
| Processortråde | 16 |
| Processor boost frekvens | 4,8 GHz |
| Processorfrekvens | 2,9 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Systembus-hastighed | 8 GT/s |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor kodenavn | Comet Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Tjunction | 100 °C |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor sokkel | LGA 1200 (Socket H5) |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 128 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2933 MHz |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 45,8 GB/sek. |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 8 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Hukommelsesur hastighed | 2933 MHz |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 350 MHz |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1200 MHz |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 64 GB |
| Antal understøttede skærme (indbygget grafik) | 3 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x9BC5 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Ingen |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| DVI-port | Ingen |
| Antal DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Mikrofonindgang | Ingen |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Linie ud | Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| DC-in-stik | Ja |
Design
| Kabinettype | CFF |
| Understøttet placering | Horisontal/vertikal |
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Produktfarve | Sort |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ja |
Præstation
| Markedspositionering | Forretning |
| Bundkort chipsæt | Intel W480 |
| Lydchip | Realtek ALC3246 |
| Lydsystem | High definition lyd |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Produkttype | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Flersproget |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Pro |
| Prøvesoftware | Microsoft Office |
Processor særlige funktioner
| Intel® OS Guard | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Skalerbarhed | 1S |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Idle status | Ja |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Processor-pakke størrelse | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor ARK ID | 199316 |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Specifikation for termisk opløsning | PCG 2015C |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
Strømstyring
| Strømforsyning | 240 W |
| Strømforsyning indgangsspænding | 100 - 240 V |
| Strømforsyningens indgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
| Driftshøjde | -15,2 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | -15,2 - 10668 m |
| Driftsvibrationer | 0,66 G |
| Ikke-drift vibration | 1,3 G |
| Stød under drift | 110 G |
| Ikke-drift stød | 160 G |
Vægt & størrelser
| Bredde | 70,2 mm |
| Dybde | 178,7 mm |
| Højde | 188,1 mm |
| Vægt | 1,71 kg |
| Pakkebredde | 594 mm |
| Pakkedybde | 247 mm |
| Pakkehøjde | 174,5 mm |
| Pakkevægt | 4,09 kg |
Emballage indhold
| Mus kun inkluderet på udvalgte markeder | Ja |
| Tastatur kun inkluderet på udvalgte markeder | Ja |
Display
| Skærm inkluderet | Ingen |