Acer Aspire XC-830
SFF - Pentium Silver J5040 2 GHz - 8 GB - SSD 512 GB
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Pentium® Silver |
| Processormodel | J5040 |
| Processorkerner | 4 |
| Processortråde | 4 |
| Processor boost frekvens | 3,2 GHz |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processor-cache | 4 MB |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor litografi | 14 nm |
| Thermal Design Power (TDP) | 10 W |
| Processor kodenavn | Gemini Lake Refresh |
| Tjunction | 105 °C |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 6 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x4+1x2, 4x1, 2x1+1x2+1x2 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor sokkel | BGA 1090 |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 8 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM, LPDDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2400 MHz |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 8 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 2133 MHz |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SD |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® UHD Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics 605 |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 800 MHz |
| Antal understøttede skærme (indbygget grafik) | 3 |
| Indbygget grafikadapter burst-frekvens | 800 MHz |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 250 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.4 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x3184 |
| Antal udførelsesenheder | 18 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 2.0-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| DVI-port | Ingen |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Mikrofonindgang | Ja |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Line-in | Ja |
| Linie ud | Ja |
Udvidelsessokler
| PCI Express x16 slots | 1 |
Design
| Kabinettype | Desktop |
| Understøttet placering | Lodret |
| Produktfarve | Sort |
Præstation
| Lydsystem | High definition lyd |
| Produkttype | PC |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem installeret | Windows 10 Home |
Processor særlige funktioner
| Intel® 64 | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| UART | Ja |
| Idle status | Ja |
| Processor ARK ID | 197304 |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Processor-pakke størrelse | 25 x 24 mm |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.2 |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ingen |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | Ingen |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ingen |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® Anti-Theft Teknologi (Intel® AT) | Ingen |
Strømstyring
| Strømforsyning | 65 W |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | RoHS |
| Certificering | CE FCC CB BSMI RoHS |
Vægt & størrelser
| Bredde | 100 mm |
| Dybde | 330 mm |
| Højde | 295 mm |
| Vægt | 5,5 kg |
