DJI Mini 3
drone - Drone m. kamera
Design
| Type | Quadrokopter |
| Produktfarve | Grå |
| Konstruktionstype | Klar-til-flyve (RTF) |
| Sammenfoldelig | Ja |
| Anbefalet alder | Voksen |
| Drone-klasse | C0 |
Funktioner
| Antal rotorer | 4 rotorer |
| Antal propelblade | 2 |
| Maksimal hastighed | 16 m/s |
| Maksimal driftstilstand | 18000 m |
| Vandret svæve nøjagtighed | 0,3 m |
| Frekvensbånd | 2.4/5 GHz |
| Lodret svæve nøjagtighed | 0,1 m |
| Maksimal vindmodstand | 10,7 m/s |
| Maksimal flyvetid | 38 min. |
| Antal akser | 3 |
| GPS (satellit) | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Ja |
Kamera
| Megapixel | 48 MP |
| Maksimal videoopløsning | 3840 x 2160 pixel |
| Videoopløsninger | 1920 x 1080,2720 x 1530,3840 x 2160 |
| Sensortype | CMOS |
| Optisk sensorstørrelse | 25,4 / 1,3 mm (1 / 1.3") |
| Maksimum billedhastighed | 60 fps |
| Synsfelt vinkel (FOV) | 82,1° |
| Bithastighed ved en maksimal videoopløsning | 100 Mbit/s |
| Understøttede videoformater | MP4 |
| Kameraets lukkerhastighed | 2 - 1/8000 sek./side |
| Realtidsvisning | Ja |
| Maksimal billedopløsning | 8064 x 6048 pixel |
| Understøttede billedformater | DNG, JPEG |
| Formatækvivalent (objektiv) | 2,4 cm |
| Maksimale blænderåbning tal | 1,7 |
| Videooptagelse ISO-følsomhed (normal) | 100 - 3200 |
| Understøttede filsystemer | FAT32, exFAT |
| Farvetilstande for video | Normal |
| Digital zoom | 2x |
| Mekanisk vippeområde | -135 - 80° |
| Mekanisk panoreringsområde | -30 - 30° |
| Mekanisk rulleområde | -135 - 45° |
| Maksimal kontrolhastighed (tilt) | 100 grader i sekundet |
| Vinklet vibrationsområde | -0,01 - 0,01° |
| Laveste latenstid | 200 ms |
Hukommelse
| Hukommelseskortstik | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
Administrationsfunktioner
| Auto retur funktion | Ja |
Batteri
| Batteridrevet | Ja |
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batterispænding | 7,38 V |
| Batterikapacitet | 2453 mAh; 18,1 Wh |
| Driftstid | 64 min. |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -10 - 40 °C |
Vægt & størrelser
| Bredde | 362 mm |
| Dybde | 251 mm |
| Højde | 72 mm |
| Vægt | 248 g |
| Batteriets vægt | 80,5 g |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Lightning, Micro-USB, USB Type-C |
| Fjernbetjening inkluderet | Ja |
| Batterier inkluderet | Ja |
| Skruetrækker inkluderet | Ja |
| Kardanled beskytter | Ja |
| Ekstra propeller inkluderet | Ja |
| Brugervejledning | Ja |