Samsung Galaxy A54
fantastisk lime - 5G smartphone - 128 GB - GSM
Display
| Skærm diagonal | 16,3 cm (6.4") |
| Skærm form | Flad |
| Vis navn til markedsføring af teknologi | Super AMOLED |
| Paneltype | OLED |
| Skærm glas type | Gorilla Glass |
| Gorilla glass version | Gorilla Glass 5 |
| Skærmopløsning | 1080 x 2340 pixel |
| Vis antal farver | 16 millioner farver |
| Maksimal opdateringshastighed | 120 Hz |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Maksimal lysstyrke på skærmen (udendørs) | 1000 cd/m² |
| Pixeltæthed | 401 ppi |
| Afrundede skærm hjørner | Ja |
Processor
| Processorserie | Samsung Exynos |
| Processorkerner | 8 |
| Processor boost frekvens | 2,4 GHz |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
Lagring
| RAM kapacitet | 8 GB |
| Intern lagerkapacitet | 128 GB |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash) |
| Maksimal størrelse på hukommelseskort | 1 TB |
| Hukommelseskort slottype | Hybrid slot |
Kamera
| Andet bagkamera sensorstørrelse | 1/3" |
| Bagerste kamera sensorstørrelse | 1/1.56" |
| Størrelse på tredje bageste kamerasensor | 1/5" |
| Bagerste kamera opløsning (numerisk) | 50 MP |
| Opløsning for andet bagkamera (numerisk) | 12 MP |
| Tredje bageste kameraopløsning (numerisk) | 5 MP |
| Fjerde bagerste kameraopløsning (numerisk) | 50 MP |
| Bagerste kamera opløsning | 6120 x 8160 pixel |
| Bagerste kamera blænde nummer | 1,8 |
| Sekundær bagkamera apertur nummer | 2,2 |
| Tredje bagkamera blændenummer | 2,4 |
| Bagerste kamera pixelstørrelse | 1 µm |
| Pixelstørrelse i andet bagkamera | 1,12 µm |
| Tredje bagkamera pixelstørrelse | 1,12 µm |
| Digital zoom | 10x |
| Frontkameratype | Enkelt kamera |
| Front kamera sensor størrelse | 1/2.8" |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 32 MP |
| Front kamera blænde nummer | 2,2 |
| Front kamera pixelstørrelse | 0,8 µm |
| Bagkamera flash | Ja |
| Flash type | LED |
| Videooptagelse med opløsning (maks.) | 3840 x 2160 pixel |
| Maksimum billedhastighed | 30 fps |
| Opløsning ved indfangningshastighed | 3840x2160@30fps |
| Video optagelsestilstande | 720p, 1080p, 2160p |
| Bagkamera type | Tredobbelt kamera |
| Autofokus | Ja |
| Zoom kapacitet | Ja |
| Tidsperiode tilstand | Ja |
| Billedstabilisator | Ja |
| Billedstabilisator type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Nattilstand | Ja |
| Makrofotografering | Ja |
| Panorama | Ja |
| Portrættilstand | Ja |
| Langsom bevægelseshastighed | 240fps @HD |
| Slow motion-tilstand | Ja |
Netværk
| SIM-korts kapacitet | Dual SIM |
| Generering af mobilnetværk | 5G |
| SIM-korttype | NanoSIM + eSIM |
| 2G standard | GSM |
| 3G standard | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5G-standard | Sub6 TDD |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| 2G-bånd (primær SIM) | 850,1900,1800,900 MHz |
| Understøttelse af 3G-bånd | 2100,900,1900,850,1700 MHz |
| Understøttelse af 4G-bånd | 2100,700,800,1900,850,1800,1500,2300,2600,900,1700,2500 MHz |
| Understøttelse af 5G-bånd | 2100,700,800,1800,2600,900,2300,2500,3700,3500 MHz |
| Modulation | 1024-QAM |
| MIMO | Ja |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Near Field Communication (NFC) | Ja |
Porte & Grænseflader
| USB-port | Ja |
| USB-stik type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Tilslutning af hovedtelefoner | USB Type-C |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | Ingen |
Messaging
| Ja |
Navigation
| GPS (satellit) | Ja |
| BeiDou | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
| Quasi-Zenith Satellitsystem (QZSS) | Ja |
| Placering af position | Ja |
Design
| Formfaktor | Menu |
| Produktfarve | Lime |
| Farvenavn | Awesome Lime |
Præstation
| Videoopkald | Ja |
| Hurtig opladning | Ja |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Ansigtsgenkendelse | Ja |
| Understøttelse af USB On-the-Go | Ja |
Multimedie
| Lydsystem | Dolby Atmos |
| Højttalere | Stereo |
| Understøttede lydformater | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Midt, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Understøttede videoformater | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
Software
| Platform | Android |
| Operativsystem installeret | Android 13 |
| App-distributionsplatform | Google Play |
| Virtuel assistent | Samsung Bixby |
Batteri
| Udskifteligt batteri | Ingen |
| Batterikapacitet | 5000 mAh |
| Taletid (4G) | 46 t |
| Browsing tid (Wi-Fi) | 19 t |
| Browsing tid (4G) | 20 t |
| Trådløs lyd afspilningstid | 68 t |
| Trådløs videoafspilningstid | 21 t |
Sensorer
| Accelerometer | Ja |
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Nærhedssensor | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Hall-sensor | Ja |
| Geomagnetisk sensor | Ja |
Strømstyring
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 76,7 mm |
| Dybde | 8,2 mm |
| Højde | 158,2 mm |
| Vægt | 202 g |
Andre funktioner
| Kapabilitet | Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Fit2, Galaxy Fit e, Galaxy Fit, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active, Gear Fit2 Pro, Gear Fit2, Gear Sport, Gear S3, Gear S2 |
Tekniske detaljer
| Sikkerhedsopdateringsperiode | 31 March 2028 |