WD Red SA500 WDS500G1R0A-68A4W0
500 GB - SSD - SATA 6 Gb/s
Funktioner
| SDD-kapacitet | 500 GB |
| SSD-formfaktor | 2.5" |
| Grænseflade | Serial ATA III |
| NVMe | Ingen |
| Hukommelsestype | 3D NAND |
| Komponent til | PC/Laptop |
| Dataoverførselshastighed | 6 Gbit/sek. |
| Læsehastighed | 560 MB/s |
| Skrivehastighed | 530 MB/s |
| Tilfældig læsning (4KB) | 95000 IOPS |
| Tilfældig skrivning (4KB) | 85000 IOPS |
| Understøtter S.M.A.R.T. | Ja |
| Understøttelse af TRIM | Ja |
| Ukorrigerbar bitfejlhastighed (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 1750000 t |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Ja |
| TBW bedømmelse | 350 |
| Certificering | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI |
Strømstyring
| Driftsspænding | 5 V |
| Strømforbrug (læse) | 2,05 W |
| Strømforbrug (skrive) | 3,35 W |
| Strømforbrug (dvale) | 0,012 W |
Vægt & størrelser
| Bredde | 69,8 mm |
| Dybde | 100,2 mm |
| Højde | 7 mm |
| Vægt | 37,4 g |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 70 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -55 - 85 °C |
| Driftsvibrationer | 5 G |
| Ikke-drift vibration | 4,9 G |
| Stød under drift | 1500 G |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84717070 |