HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus Performance
ultra mikro tower - Xeon E-2224 3.4 GHz - 16 GB - ingen HDD
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel Xeon E |
| Processormodel | E-2224 |
| Processorfrekvens | 3,4 GHz |
| Processor boost frekvens | 4,6 GHz |
| Processorkerner | 4 |
| Processor-cache | 8 MB |
| Thermal Design Power (TDP) | 71 W |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Processor litografi | 14 nm |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 128 GB |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2666 MHz |
| Processor-pakke størrelse | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor sokkel | LGA 1151 (stik H4) |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Processortråde | 4 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Tjunction | 100 °C |
| Skalerbarhed | 1S |
| Tcase | 69,3 °C |
| Processor kodenavn | Coffee Lake |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Idle status | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 2666 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
Lagring
| Understøtter RAID | Ja |
| Understøtter hot-plug | Ja |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| LAN Kontroller | Intel® I350-AM4 |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1 |
| Antal DisplayPorts | 1 |
Udvidelsessokler
| PCI Express slots version | 3.0 |
Design
| Kabinettype | Ultra Micro Tower |
Software
| Operativsystem installeret | Ingen |
Processor særlige funktioner
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ingen |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ingen |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ingen |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ingen |
| Intel® OS Guard | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Processor ARK ID | 191036 |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® klar video teknologi | Ingen |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
Strømstyring
| Redundant strømforsyning | Ingen |
| Strømforsyning | 180 W |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84714100 |